Nowy numer 48/2023 Archiwum

Radix Poloniae zaprasza

W piątek warto zajechać do Krzeszowa, na niezwykłe spotkanie z "odnalezioną muzyką".

W piątek 30 września o godz. 19.00 w kościele brackim pw. św. Józefa zabrzmi koncert Mozart z Krzeszowa, podczas którego będzie można usłyszeć Missa Brevis B-dur W. A. Mozart, której kopia znajduje się w zbiorach opactwa. Usłyszymy też nowo odkrytą kompozycję Missa Sancte Josephi lokalnego kompozytora Josepha Lamboya, napisaną na zamówienie krzeszowskie w tym samym czasie, co dzieło geniusza z Wiednia.

Będziemy mogli porównać oba utwory skomponowane w podobnym czasie, usłyszeć na własne uszy, jak brzmiała muzyka stolicy cesarstwa, a jakie utwory komponowano dla naszej “małej ojczyzny”. Koncert wykona Capella Grissoviensis, zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej, chór Cracow Singers oraz soliści: Teresa Marut, Laura Wąsek, Aleksander Rewiński oraz Dawid Biwo. Całość poprowadzi Mateusz Rusowicz.

Z kolei za miesiąc, 28 października o godz. 19.00, w Mauzoleum Piastów Śląskich w ramach koncertu Niebiańska Noc usłyszymy średniowieczny chorał cystersów krzeszowskich wzbogacony o improwizacje jazzowe. Tuż przed świętem Wszystkich Świętych połączymy przeszłość z teraźniejszością w harmonijną i świeżą całość. Scholę Gregoriańską poprowadzi ks. dr Łukasz Kutrowski, a improwizacje na trąbce wykona Michał Podżus.

Nagranie płyty „Obrońca” z materiałem z koncertu dofinansowane ze środków fundacji Orlen.

Tak podczas jednej z edycji festiwalu pieśń Bogurodzica wykonał zespół muzyki dawnej Jerycho:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy