Nowy numer 47/2023 Archiwum

Trwają zapisy na rekolekcje po stracie

To bardzo nietypowe rekolekcje. Ale jak pokazuje poprzednia edycja, są one bardzo potrzebne współczesnym rodzicom.

Według oficjalnych statystyk w Polsce nawet 40 tys. ciąż kończy się poronieniem. Dane nie rozróżniają tygodnia i etapu rozwoju utraconego dziecka, lecz dla matki jest to zawsze ogromny problem. Jest to strata, którą pamięta się przez całe życie. Obok nas żyją rodziny, w których nierzadko od lat istnieją niezabliźnione rany po stracie dziecka. Raport Najwyższej Izby Kontroli sprzed 2 lat wskazywał, że do dzisiaj w szpitalach brakuje odpowiedniej opieki dla kobiet, które przechodzą przez ból po poronieniu. Brakuje m.in. osobnych sal, a także psychologów. Są też i takie rodziny, które utraciły swoje dzieci, gdy były one w późniejszym wieku w wyniku np. chorób bądź wypadków losowych.

W diecezji legnickiej we wrześniu 2022 roku odbyły się pierwsze rekolekcje dla rodziców po stracie. W tym roku odbędą się one od 23 do 25 września w Centrum Formacji Ewangelizacyjnej Dom Słowa w Legnicy.

Te ćwiczenia duchowe są czasami nazywane delikatnymi rekolekcjami, ponieważ temat utraty potomstwa zawsze jest niezwykle bolesny i trudny dla rodziców. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy, którzy stracili dziecko lub dzieci w różnych okolicznościach: w wyniku poronienia, martwego urodzenia, wypadku, choroby, samobójstwa czy morderstwa. Dodatkowym ogromnym problemem jest to, że rodzice, którzy stracili dziecko, pozostają z tym cierpieniem sami. Rzadko porusza się ten temat w rozmowach rodzinnych i towarzyskich.

Jak podkreślają organizatorzy, rekolekcje prowadzone są w sposób niezwykle delikatny. Są pomocne w przeżywaniu tego doświadczenia, w przeżywaniu bólu. Ich celem nie jest pocieszanie ludzi, tylko przyjęcie ich na tym etapie żałoby, na którym są. Zadaniem prowadzących jest głoszenie słowa Bożego, nie pouczanie, pocieszanie, lecz bycie z tymi osobami. Będzie też obecny psycholog, który poruszy temat żałoby.

Można się zgłaszać pod numerem telefonu 508-098-589 lub mailowo na adres: rekolekcjepostracie@diecezja.legnica.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy