KGHM szczyci się inwestycją, która przedłuża życie miedziowego holdingu o 30 lat.
W piątek 30 czerwca odbyły się uroczystości otwarcia szybu GG-1 (Głogów Głęboki - Przemysłowy). W wydarzeniu udział wzięła marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.
Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź SA, mówił wprost, że budowany od 13 lat szyb, który kosztował miedziowego giganta ponad 1 mld złotych, pozwoli użytkować bardzo bogate złoża miedzi. - To pozwoli na funkcjonowanie KGHM przez najbliższe dwie, trzy dekady - deklarował prezes.
Szyb wiercony był na północ od obecnych chodników Zakładu Górniczego Rudna. W połowie czerwca udało się przebić ostatnie warstwy i połączyć szyb GG-1 z chodnikami kopalni. W ten sposób realnie szyb zaczął służyć kopalni m.in. poprzez możliwość wtłaczania dodatkowego, świeżego powietrza do tych chodników. Zanim jednak szyb będzie w pełni służył jako miejsce pracy górników, minie od 6 do 9 lat. W tym czasie na powierzchni powstanie cała infrastruktura biurowa i techniczna dla górników.
Dno najgłębszego szybu górniczego. Jędrzej Rams /Foto GośćSzyb GG-1 jest najgłębszym szybem górniczym w Polsce. Jego najgłębsza część, rząp, znajduje się 1351 m pod powierzchnią ziemi. Na nim wylano płytę betonową o grubości 3 m, dlatego oficjalną głębokością szybu jest wartość 1348 m.
Oto krótka relacja ze zjazdu po powierzchnię oraz odsłonięcia pamiątkowej tablicy na podszybiu: