Nowy numer 39/2023 Archiwum

Bliżej, niż nam się zdaje

Przed nami dekada nowej ewangelizacji.

Ewangelizacja Legnicy (w sobotę 4 czerwca) odbyła się po raz trzeci. W historii diecezji legnickiej zapisze się jako pierwsze wydarzenie w diecezjalnych przygotowaniach do Wielkiego Jubileuszu Roku 2033. Mogliśmy usłyszeć o tym w niedzielę 18 czerwca, kiedy czytany był specjalny list biskupa legnickiego do diecezjan, w którym pisał, że naszą wspólną wędrówkę duchową w stronę Jubileuszu 2033 zainicjujemy już w najbliższym tygodniu w wydarzeniu ewangelizacyjnym w Legnicy.


Tak bp Andrzej Siemieniewski mówił o przygotowaniach do Wielkiego Jubileuszu Roku 2033 w rozmowie z nami: − Zazwyczaj świętujemy okrągłe jubileusze. Taki jest chociażby przed nami w 2025 i zapewne pamiętamy chociażby jubileusz roku 2000. Ale za 10 lat minie 2000 lat zarówno od ukrzyżowania, jak i zmartwychwstania Jezusa. Ale też od Zesłania Ducha Świętego i wielkiego nakazu misyjnego: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. Wówczas też minie 2000 lat od pierwszej Eucharystii. Od założenia Kościoła! Będzie to więc naprawdę wielki jubileusz. Tak jak na wiosnę trawa zaczyna się zielenić i rosnąć, tak w wielu wspólnotach chrześcijańskich na świecie zaczyna budzić się świadomość, że skoro zbliżamy się do tak wielkiej rocznicy, to trzeba się do niej dobrze i solidnie przygotować – mówi bp Andrzej.


Mówiąc o budzeniu się świadomości wśród chrześcijan na świecie, nawiązał m.in. do swojej wizyty w Rzymie, gdzie w lutym odbyło się spotkanie Global 2033. Zgromadziło ponad 100 przedstawicieli około 80 wspólnot chrześcijańskich zaangażowanych w misję ewangelizacyjną na wszystkich kontynentach. Rozmawiano o rozpoczęciu przygotowań do jubileuszu, gdy wspólnoty chrześcijan będą (zapewne każda na swój sposób) świętować wydarzenia, które zmieniły historię ludzkości. 


Biskup Siemieniewski mówi, że bardzo często na spotkaniu Global 2033, ale także w nauczaniu papieża Franciszka czy też na spotkaniach w różnego rodzaju dykasteriach Stolicy Apostolskiej, pojawia się określenie tego okresu przygotowań jako dekady nowej ewangelizacji. 


− Na pewno w swoim czasie przyjdzie program zaplanowany przez Stolicę Apostolską. Ale musimy na to jeszcze poczekać. Na razie ze strony Stolicy Apostolskiej i od Ojca Świętego są zachęty do przygotowań. W Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan usłyszałem z ust jej sekretarza słowa o Roku 2033 jako wydarzeniu, które dotyczy przecież całego chrześcijaństwa. Myślimy o przebudzeniu świadomości, rozgrzaniu serc. Dobrym porównaniem może być łąka, gdy na wiosnę powoli budzi się na niej życie. I dlatego zadajemy sobie pytanie, czy można przygotować się do jubileuszu. Czy czekanie i wyrywanie kartek z kalendarza jest jedynym sposobem? Podczas mojego pobytu w Rzymie usłyszałem, że o tym czasie przygotowania można myśleć jako o dekadzie nowej ewangelizacji. Ale i o wielkiej nowennie. A skoro ewangelizacja, to znowu możemy mówić o kwiatach – ewangelizacja zawsze była wielobarwna. Inaczej brzmi kazanie św. Piotra po zesłaniu Ducha Świętego, a inaczej kazanie św. Pawła wygłoszone w synagodze w Azji Mniejszej, a jeszcze inaczej przed przedstawicielami rzymskich władz. One się bardzo mocno różnią od siebie. Ale są chrześcijańskie, mówią o tym, że Jezus żyje! Dlatego myślimy o budzeniu inicjatyw i pomysłów – mówi bp Siemieniewski. 


W rozmowie z nami hierarcha użył metafory stanięcia przez cały Kościół na progu: − Gdybyśmy potraktowali te przygotowania jako stanięcie w progu, to możemy oczywiście spojrzeć wstecz. Zobaczymy wówczas wiele pięknych wydarzeń i jubileuszy. Możemy jednak też spojrzeć w przód, do roku 2033. Rzucamy więc teraz hasło: „Zobaczcie, bracia i siostry, jak blisko jest ku tej dacie. Pomyślmy, jaki może być nasz wkład osobisty, grupowy, wspólnotowy, parafialny, dekanalny, diecezjalny do przygotowania się do tego jubileuszu”. Zobaczymy, że patrzymy do przodu, z nadzieją. Takie myślenie będzie współgrało ze słowem „synod”, które oznacza wspólnotę wędrowania. Chcemy jako wspólnota wspólnot, różnych inicjatyw budzonych przez Ducha Świętego, iść w kierunku jubileuszu przez dekadę nowej ewangelizacji. Chodzi tu o pomyślenie nad odpowiedzialnością za dar, który został nam przekazany 2000 lat temu. Zaręczam, że za rok przybliży się do nas, za dwa lata będzie jeszcze bliżej. I nagle odkryjemy, że wcale nie jest tak daleko, jak nam się wydaje – mówi biskup.


Początek nowenny Jubileuszu 2033 rozpocznie się prawdopodobnie w I niedzielę Adwentu nowego roku liturgicznego, a więc pod koniec 2023 roku.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast