Nowy numer 38/2023 Archiwum

Ida Nowakowska w Nowogrodźcu

Uczniowie szkoły w Nowogrodźcu wygrali konkurs na pomoc Syrii , a jedną z nagród były niecodzienne odwiedziny Idy Nowakowskiej.

W marcu tego roku Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu dołączyła do ogólnopolskiego programu Szkoła Szkole w Syrii, zainicjowanego przez Caritas Polska, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. W ramach programu polskie szkoły przekazują wsparcie na rzecz placówek edukacyjnych w Syrii, które ucierpiały w wyniku konfliktu wojennego, który trwa już ponad 10 lat oraz trzęsienia ziemi w lutym tego roku. Szacuje się, że podczas trzęsienia ziemi ucierpiało 70 procent tamtejszych placówek.

21 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Nowogrodźcu odbyła się wielka akcja charytatywna „Gramy dla Aleppo - Szkoła Nowogrodziec Szkole Aleppo”. W ramach akcji zostały zorganizowane: oryginalne przedstawienie poświęcone trudnej sytuacji w Syrii, loteria fantowa, turniej sportowy, kiermasz książek, show „Tańczymy dla Aleppo”, ścianka z instalacją tematyczną, na tle której można było robić sobie zdjęcia, kiermasz ciast, specjalnie przygotowane lekcje opowiadające o sytuacji humanitarnej w Syrii, prelekcje oraz filmy edukacyjne. Dzięki zebranej kwocie zostanie wspartych wiele placówek edukacyjnych w Syrii.

Akcja ta okazała się ogromnym sukcesem, ponieważ szkoła została laureatem konkursu na najbardziej kreatywną akcję charytatywną zrealizowaną w ramach tego programu. Jury, w skład którego weszła m.in. ambasadorka programu Ida Nowakowska (prezenterka TVP, aktorka, tancerka), spośród ponad 70 szkół wybrało szkołę z Nowogrodźca. Nagrodą dla zwycięskiej szkoły była wizyta ambasadorki programu Idy Nowakowskiej. 13 czerwca był szczęśliwym dniem, kiedy to szkoła w Nowogrodźcu w swoich murach gościła wyjątkowego gościa wraz z przedstawicielami  Caritas Polska. Spotkanie odbyło się w sympatycznej atmosferze przy udziale całej społeczności uczniowskiej, grona pedagogicznego, katechetów, zaproszonych gości: burmistrza i sekretarza gminy i miasta Nowogrodziec, księdza dziekana Nowogrodźca, Ssióstr z klasztoru sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty w Nowogrodźcu, rady rodziców, wolontariuszy wspierających akcję. Było to wspaniałe, niezapomniane spotkanie podczas, którego padło wiele ciepłych, mądrych słów skierowanych do zebranej społeczności.

Ambasadorka projektu Ida Nowakowska o społeczności nowogrodzieckiej powiedziała, że to spotkanie, w tutejszej szkole, było wspaniałe, inspirujące, to tu są młodzi ludzie, którzy zmieniają świat i dzięki którym szkoły w Aleppo będą wyposażone; że dzieci będą miały dach nad swoimi głowami, będą mogły spełniać swoje marzenia, bo ta właśnie szkoła spełnia ich marzenia, pomagając  przez udział w programie Szkoła Szkole w Syrii.

Spotkanie z Idą Nowakowską i przedstawicielami Caritas Polska zostanie na długo w naszej pamięci. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnymi siłami uczynić choć odrobinę dobra, przywracając wielu najmłodszym Syryjczykom prawo do godnego dzieciństwa. Wyrażamy wszystkim wdzięczność za okazaną bezinteresowną pomoc przy tej dobroczynnej akcji, za wrażliwość, wielkie serce, zaangażowanie w każdą pracę i działanie na rzecz tego przedsięwzięcia. Zapał i upór w wypełnianiu tych działań zasługuje na podziw i podziękowanie. Wspólnie sprawiamy, że świat wokół nas staje się choć trochę lepszy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast