Nowy numer 39/2023 Archiwum

Legniczanka zwyciężczynią XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego

Uczennica z Legnicy i uczeń z Bolesławca znaleźli się na podium papieskiego konkursu.

Marcelina Parzygnat, legniczanka, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Legnicy, została zwyciężczynią XIX edycji ogólnopolskiego konkursu papieskiego “Z nadziei, która jest w nas”. Kolejne miejsca zajęli Kamila Kalisz z technikum w Strzelcach Opolskich oraz Michał Fulara z Zespołu Szkół w Bolesławcu.

W finale który odbył się we Wrocławiu. diecezję legnicką reprezentowali także Alicja Janik (również I LO z Legnicy) oraz Karolina Nadzieja z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu. Opiekunami uczennic z Legnicy byli Paweł Olszewski oraz o. Michał Jednoróg OFMConv., a bolesławian  - s. Anna Mikołajewicz. 

Konkurs miał aż trzy etapy. W pierwszym uczestnicy pisali test (marzec 2023 r.). Uzyskanie co najmniej połowy punktów kwalifikowało do udziału w drugim etapie (kwiecień 2023). Ten również polegał na rozwiązaniu testu, a pytania dotyczyły nauczania papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej, treści Listu do młodych z całego świata "Parati semper - zawsze wierni". Trzecim etapem było napisanie eseju i jego obrona przed komisją konkursową (maj - czerwiec 2023). 

Oprócz nagród rzeczowych uczestnicy konkursu zdobyli indeksy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Główną nagrodą dla Marceliny będzie wycieczka do Rzymu, która odbędzie się w sierpniu 2023 roku. Natomiast Michał Fulara ma reprezentować diecezję na Spotkaniu Młodzieży, które odbędzie się w Rzymie od 29 września do 1 października.

Konkurs organizuje Instytut Tertio Millennio. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast