Na czym polega chrześcijańska rewolucja seksualna tłumaczył o. Marek Kowalcze OFM Conv.
W sobotę 3 czerwca w sali przy kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Legnickiej oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej zorganizowały serię wykładów poświęconych zagadnieniu chrześcijańskiej rodziny pod hasłem „Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę”. Termin wydarzenia nawiązywał do rocznicy wizyty Jana Pawła II w Legnicy. Konferencję poprzedziła Msza Święta w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, z nabożeństwem wynagradzającym Sercu Maryi, które odbywało się z uwagi na przypadającą tego dnia pierwszą sobotę miesiąca.
Pierwszy wykład poprowadziła Aneta Rams, terapeuta NEST, teolog, żona i mama czwórki dzieci. Tematem wykładu było nauczanie Jana Pawła II w rodzinnej codzienności. Prelegentka odniosła się w swoim wystąpieniu do czterech podstawowych filarów każdej relacji, jakimi są miłość, wolność, prawda i granice, a następnie pokazała, jak każdy ten aspekt wybrzmiewał w nauczaniu Papieża oraz jak o każdy z nich można zadbać w zwyczajnych, życiowych sytuacjach.
Z kolei Agata Szymkowiak, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego, żona i mama trzech synów. W swoim wykładzie podjęła próbę odpowiedzi na pytanie „Jak mądrze rozmawiać z dziećmi o seksualności i płodności”. Padły zarówno informacje dotyczące biologicznego aspektu dojrzewania dziewcząt i chłopców, jak i praktyczne wskazówki odnośnie tego, jak o trudnych sprawach dojrzewania rozmawiać z dziećmi spokojnie i bez stresu. – Tak naprawdę uświadamianie dziecka w kwestii przebiegu samego aktu seksualnego, jego biologicznych aspektów jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. W istocie, jako świadomi rodzice, chcemy przekazać dzieciom dużo, dużo więcej – prawdę o miłości, umiejętność panowania nad sobą i podejmowania właściwych życiowych decyzji. Warto mieć to stale w pamięci – mówiła prelegentka.
Szczególnym gościem spotkania był o. Marek Kowalcze OFM Conv. z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Wygłosił on konferencję zatytułowaną "Ciało, które żyje - chrześcijańska rewolucja seksualna". Przywołał w niej nauczanie św. Jana Pawła II, ze szczególnym uwzględnieniem teologii ciała. – Warto w każdych okolicznościach życia zadawać sobie pytanie, czy w tym co robię, jestem darem, czy jestem egoistą. Często rozpraszamy się, nie wiemy co wybrać, jak postąpić - a droga jest jedna. Stawać się darem – to coś, nad czym możemy systematycznie pracować, co możemy także wystawiać na naszą współpracę z łaską. Jeśli będziemy korzystać z naszej wolnej woli i rozumu oraz z łaski płynącej z sakramentów, może się w nas odtworzyć rzeczywistość daru z siebie, o której pisał Jan Paweł II, utracona wskutek grzechu pierworodnego. – mówił kapłan. Znaczną część wystąpienia o. Marek poświęcił również na wskazanie, jak rzeczywistość daru realizowała się w życiu św. Maksymiliana Kolbe, patrona miejscowej parafii. a