Nowy numer 39/2023 Archiwum

Maciejowiec. Uroczystość z krzyżem przejdź do galerii

Lokalna kaplica miała kilka powodów, by stać się miejscem świętowania 4 czerwca.

W niedzielę 4 czerwca w Maciejowcu (parafia Wojciechów) w niewielkiej kaplicy pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Wspólnotę odwiedził biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek. Jego obecność wiązała się z jednej strony z przypadającą wówczas uroczystością Trójcy Świętej, której obraz znajduje się w ołtarzu głównym (pierwotnie pod tym wezwaniem postawiono tę dawną pałacową kaplicę), a po drugie – z prośbą miejscowych leśników o pobłogosławienie nowo postawionego drewnianego krzyża umieszczonego u podnóża wzgórza, na którym stoi wspomniany kościółek. Krzyż został ufundowany przez leśniczego Wojciecha Nowickiego jako podziękowanie Bogu za dar miłości i małżeństwa z niedawno zmarłą żoną. Pasyjkę z kolei ufundowali państwo Szymańscy spod Ostrowa Wielkopolskiego.

W homilii biskup Piotr zadał proste pytanie: w jakiego Boga wierzysz? - Każdy z nas ma inną historię życia, wychowania. Inaczej patrzymy na te same przedmioty, inaczej oceniamy wydarzenia. Nawet obrazy religijne wiszące w naszych kościołach bądź domach inaczej ukazują nam Boga. Dlatego każdy z nas inaczej wyobraża sobie Boga. Dlatego ja dzisiaj pytam; w jakiego Boga wierzysz? Bo Bóg objawił się na kartach Pisma Świętego i mówi, że On jest który Jest. A więc jest tym, który jak mówi Mojżesz, jest tym który jest miłosierny, litościwy, łaskawy... Jakiego Boga ty znasz? Czy ty takiego Boga pokazujesz swoim dzieciom? - mówił biskup Piotr. - To dzisiejsze święto Trójcy Świętej jest takim świętem, w którym Bóg, poprzez chociażby czytania mszalne, mówi do nas "ja chcę się dać tobie poznać". Po to żebyś mógł mnie poznać. Nie tylko coś o mnie wiedział, ale żył w mojej bliskości. Byś mógł mnie spotkać. Bóg Ojciec chce do nas mówić. W modlitwie możemy Go usłyszeć. I my jesteśmy zaproszeni do tego, aby codziennie czytać Słowo Boga. Bo tylko tak możemy poznać Boga. I Bóg na siłę nie wejdzie w twoje życie. Bez twojej zgody i zaproszenia, nawet tak cichutko w głębi serca: "Panie Jezu, bądź przy mnie, prowadź", Bóg nie przyjdzie - przypominał hierarcha. 

Wydarzenie było ważne dla całej lokalnej społeczności leśników, którzy włączyli się m.in. w budowę ogrodzenia wokół krzyża, przygotowanie Eucharystii, wystawienie sztandaru, a także w przygotowanie festynu po liturgii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast