Nowy numer 38/2023 Archiwum

WSD czeka na kandydatów

Seminarium czeka na tych, którzy chcą rozpocząć formację do kapłaństwa.

Za kilka dni poznamy wyniki tegorocznych matur. Wówczas ruszy też nabór na studia wyższe a także do Wyższych Seminariów Duchownych. Seminarium legnickie już rozpoczęło rekrutację. Zdarza się bowiem że formację podejmują młodzi mężczyźni, którzy niekiedy studiując świeckie kierunki odkrywają, że jednak Pan Bóg zaprasza ich do kapłaństwa. Ale są też właśnie i tacy, którzy już na etapie kształcenia w szkole średniej chcą rozpoznać powołanie w seminarium.

Dla nich wszystkich nadszedł czas składania dokumentów oraz przygotowania się do rozmowy wstępnej. Pierwszy termin spotkań zaplanowano na 21 czerwca br. a drugi na 5 września. Ks. Piotr Kot, delegat ds. formacji, zaprasza chętnych i podkreśla, że o przyjęciu kandydatów do formacji, a także o dopuszczeniu do święceń decyduje Biskup Legnicki.

- Formacja odbywa się w Metropolitalnym WSD we Wrocławiu, ale klerycy przygotowują się do posługi w diecezji legnickiej. Dykasteria ds. Duchowieństwa kładzie biskupom mocno na serce, żeby zadbali o to, by przed święceniami diakonatu kandydaci mieli silną relację z własną diecezją: muszą ją dobrze poznać od strony potrzeb duszpasterskich i specyfiki kulturowej. Biskup musi dobrze znać kandydata do posługi kapłańskiej, dlatego rekrutacja odbywa się w rodzimej diecezji. Trzeba mieć pewność, że dana osoba spełnia wszystkie wymagania, jakie aktualnie Kościół stawia kandydatom do kapłaństwa - mówi ks. Piotr Kot.

W ciągu roku ważną rolę odgrywa duszpasterstwo powołań. Jego działania koordynuje ks. Tomasz Metelica, prefekt Ośrodka Propedeutycznego. Każdego miesiąca w ramach programu Dobre Rozeznanie Powołania organizuje on formacyjne wędrówki po górach, w których wraz z młodzieżą biorą udział klerycy. Są też rekolekcje powołaniowe podczas ferii zimowych oraz Obóz Powołaniowy na początku każdych wakacji. W tym roku Obóz Powołaniowy rozpoczyna się 3 lipca. Młodzi będą zakwaterowani w Domu Słowa, ale sporą część czasu będą spędzać aktywnie, m.in. w górach i na obiektach sportowych. Szczegóły o nadchodzącym obozie znajdziecie tutaj: LINK

Ks. Piotr Kot zaprasza wszystkie osoby, które zastanawiają się nad wyborem drogi ku kapłaństwu: - Zapraszam na rozmowę. Żyjemy w czasach, w których rozpoznawanie powołania życiowego rozciąga się na dłuższy czas. Nie wszyscy kandydaci przychodzący do seminarium byli wcześniej związani ze Służbą Liturgiczną, ruchem kościelnym, czy też jakąś wspólnotą formacyjną. Pan Bóg cały czas powołuje ludzi do głoszenia Ewangelii, ale młodzi potrzebują pomocy w interpretacji wezwania, które słyszą w swoim sercu. To nigdy nie było łatwe, a obecnie jest to jeszcze trudniejsze. W dzisiejszym świecie świadczenie o wierze jest wielkim wyzwaniem, ale nadal jest pociągające. Widzieliśmy to w tym roku w Domu Słowa. Do poprowadzenia dni skupienia dla osób przygotowujących się do sakramentu bierzmowania zaangażowaliśmy ogromną rzeszę młodych animatorów. Po spotkaniach dzielili się, że głoszenie Ewangelii sprawiało im niesamowitą radość. Potrzebne było jednak wewnętrzne przełamanie – mówi ks. Piotr Kot.

Szczegóły dotyczące dokumentów niezbędnych do przyjęcia do seminarium znajdziecie pod tym linkiem: KLIKNIJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast