Jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiego kina zawita do miasta nad Kaczawą. Wydarzenie poprzedzi projekcja jednego z jego filmów.
W sobotę 6 maja o godz. 17 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy (wejście od ul. Bilsego) odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Zanussim, cenionym polskim reżyserem i scenarzystą.
Bezpłatne bilety na to wydarzenie dostępne będą 2 maja od godz. 11 do 18 w legnickiej Galerii Satyrykon.
Na spotkanie zapraszają członkowie Chrześcijańskiego Klubu Filmowego "Ichthys". - Dzisiejszy odbiorca kultury masowej nie zawsze ma możliwość obcowania z jego dziełami – o Krzysztofie Zanussim mówi Zbigniew Łęczycki, jeden z założycieli klubu działającego w mieście już od prawie czterech lat. - Pan Krzysztof jest postacią nietuzinkową. Warto wiedzieć, że to nie tylko reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Istnieje również kilka domen, którym stara się być bardzo wierny i w których wciąż pozostaje aktywny, a są nimi m.in. pisanie książek, spotkania z widzami. Ma wielką wiedzę, co możemy dostrzec m.in. w wydanej w tym roku „Samotności Fausta” (Wydawnictwo Znak), w której odpowiada na wnikliwe pytania dziennikarza i watykanisty Jacka Moskwy. Krzysztof Zanussi jest intelektualistą, erudytą. Już sam jego głos i akcent sprawiają, że przyciąga uwagę słuchaczy - na wydarzenie w Akademii Rycerskiej zaprasza organizator.
Spotkanie z reżyserem poprzedzi emisja filmu „Eter” z 2018 r. - Dzieła Krzysztofa Zanussiego nie narzucają widzowi postępowania w określony sposób, ale zachęcają do stawiania sobie pytań. Jednym z nich będzie „Eter”, który zostanie wyświetlony kinie Piast tego samego dnia o godz. 14.30. Film opowiada o naszej-świadomej lub nieświadomej-chęci posiadania władzy nad drugim człowiekiem, nie tylko fizycznej, ale i duchowej - mówi członek Chrześcijańskiego Klubu Filmowego.
Zaproszony do Legnicy reżyser w swoim dorobku ma wiele dzieł, nagrywanych na przestrzeni siedmiu dekad, a są wśród nich m.in. "Illuminacja" (1972), „Barwy ochronne” (1977), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2000), „Persona non grata” (2005) czy „Obce ciało” (2014).
Najczęściej porusza tematykę bliską „kinu moralnego niepokoju” czy duchowości chrześcijańskiej.
Reżyser był wielokrotnie nagradzany, nie tylko w Polsce, ale i za granicą, m.in. na słynnym festiwalu w Cannes (w 1978 r. dwukrotnie za „Spiralę” i w 1980 r. za „Constans”). Pan Krzysztof posiada tytuł profesora sztuk filmowych. Za swoją działalność został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
W ostatnim czasie na ekrany polskich kin studyjnych trafił jego ostatni film „Liczba doskonała” (2022), który wyświetlony będzie m.in. w legnickim kinie Piast (piątek 5 maja oraz od 7 do 11 maja), Jeleniogórskim Centrum Kultury (9 maja) czy w Centrum Kultury Muza w Lubinie (24 maja).