Nowy numer 22/2023 Archiwum

Są pieniądze na remonty

Dwie parafie z naszej diecezji otrzymają wsparcie z Funduszu Kościelnego.

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za zabranie przez państwo Polskie dóbr tzw. martwej ręki. Służy on wszystkich podmiotom religijnym, nie tylko Kościołowi rzymskokatolickiemu, wspierając m.in. finansowanie konserwacji i remontów obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej czy też wspomaganie kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej. W tym roku budżetowym fundusz dysponuje 11 mln zł.

Pierwszą parafią z diecezji legnickiej która otrzymała w tym roku pieniądze z Funduszu jest wspólnota z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie. Trafi tam 60 tys. zł, a zostaną one przeznaczone na ratowniczy remont drewnianego polichromowanego stropu kościoła pomocniczego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (etap VIII).

Drugą parafią ze wsparciem z Funduszu jest legnicka parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej prowadzona przez franciszkanów, a obiektem, który będzie remontowany, jest kościół pw. św. Bartłomieja w Nowej Wsi Legnickiej. Na ten cel przeznaczono 100 tys. zł, które zostaną przeznaczone na kotwienie ścian oraz więźbę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast