Nowy numer 22/2023 Archiwum

Zaproszenie na święcenia biskupie

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski napisał do wiernych specjalny list.

Ordynariusz diecezji legnickiej pisemnie zaprasza wszystkich wiernych na święcenia biskupie ks. Piotra Wawrzynka. Odbędą się one 15 kwietnia w legnickiej katedrze pw. świętych Piotra i Pawła. Początek liturgii zaplanowano na 10.00. Poniżej treść listy:

Umiłowani Diecezjanie!

W dniu 4 marca br. za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce otrzymaliśmy radosną informację, że Papież Franciszek mianował ks. Piotra Wawrzynka biskupem pomocniczym w diecezji legnickiej. Nowy biskup przybywa do nas z Wrocławia, aby głosić z mocą Słowo Boże i umacniać nasz Kościół lokalny łaskami płynącymi z celebrowanych sakramentów. Po raz kolejny, tym razem w życiu Biskupa Nominata, ma się realizować to, co zostało przekazane przez św. Łukasza w Dziejach Apostolskich: «Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią» (Dz 20,28). Chociaż posługa, którą podejmuje każdy biskup, wiąże się z przewodzeniem wspólnocie wiary, to jednak – zgodnie ze słowami Pisma – jest nade wszystko ukazywaniem życiem i słowem mocy Ewangelii Chrystusa: «Trzeba, aby jeden z tych, którzy towarzyszyli nam przez cały czas, kiedy Pan Jezus przebywał z nami, stał się razem z nami świadkiem Jego zmartwychwstania» (por. Dz 1,21-22).

Gdy jeszcze będziemy trwali w Oktawie Wielkanocy, w sobotę 15 kwietnia 2023 roku o godz. 10:00 dzwony Katedry legnickiej ogłoszą początek liturgii, podczas której ks. Piotr Wawrzynek otrzyma sakrę biskupią. Na tę uroczystość wszystkich serdecznie zapraszam. Nasz wielki Rodak – św. Jan Paweł II – adhortację apostolską o biskupie słudze Ewangelii Jezusa Chrystusa, rozpoczął od wyznania: «Pasterze owczarni w wypełnianiu swojej posługi biskupiej są świadomi, że mogą liczyć na szczególną łaskę Bożą». O taki dar modli się Kościół podczas liturgii święceń biskupich: «Ojcze, który znasz tajemnice serca, udziel Twemu słudze, wybranemu przez Ciebie do godności episkopatu, łaski, aby pasł Twoją świętą owczarnię bez zarzutu». Bardzo proszę Was wszystkich: biskupi, prezbiterzy, diakoni, osoby konsekrowane, klerycy i wierni świeccy, a szczególnie proszę osoby doświadczone krzyżem cierpienia i samotności, włączcie się całym sercem, każdy na swój sposób, w wołanie do Boga o potrzebne łaski dla nowego biskupa pomocniczego. W tej szczególnej chwili w dziejach naszej diecezji zgromadźmy się licznie w Katedrze legnickiej. Niech nasza wspólnota wiary i modlitwy stanie się wyrazem jedności w Duchu, którego otrzymaliśmy od Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

W jedności wiary z serca błogosławię,

 

† Andrzej Siemieniewski
Biskup Legnicki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast