Przedstawiciele wielu legnickich organizacji złożyli podpisy pod wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie "Obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II Honorowego Obywatela Legnicy".
W czwartek 23 marca mieszkańcy Legnicy, zrzeszeni w tamtejszych organizacjach społecznych, złożyli w Radzie Miasta wniosek o podjęcie uchwały w sprawie "Obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II Honorowego Obywatela Legnicy". Ich wniosek ma być rozpatrzony na najbliższej sesji Rady Miejskiej Legnicy, tj. w poniedziałek 27 marca.
Publikujemy treść projektu wnioskowanej uchwały, pod którą znalazło się blisko trzydzieści podpisów, w tym m.in. honorowych obywateli, prezesów stowarzyszeń, fundacji, klubów, towarzystw działających na terenie Legnicy:
"Święty Jan Paweł II w istotny sposób wpłynął na historię Polski, Europy i Świata. W okresie Solidarności, jak i stanu wojennego był naszym duchowym przywódcą, dawał nadzieję i wskazywał nam pokojową drogę do odzyskania wolności i niepodległości. Dla Polaków Święty Jan Paweł II jest i zawsze będzie Ojcem Odzyskanej Niepodległości i wolności. Dzięki Świętemu Janowi Pawłowi II ludzie mieszkający w krajach Europy Środkowej i Południowej, zdominowanych przez imperium sowieckie, odzyskali wolność, osobistą godność i poczucie swojej wartości. Święty Jan Paweł II przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce i w Europie.
Święty Jan Paweł II, zwany Papieżem Pielgrzymem, miał także wpływ na losy świata. Podczas 104 pielgrzymek do każdego zakątka świata niósł przesłanie pokoju i miłości. W czasie VI Pielgrzymki do Polski, Papież Jan Paweł II postawił swoje stopy na ziemi legnickiej. W dniu 2 czerwca 1997 r., w pamiętnej homilii na legnickim lotnisku, wzywał do budowy cywilizacji życia, do bezwzględnego szacunku i ochrony życia ludzkiego, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Nauczał o życiu społecznym, które powinno uwzględniać w swoich zasadach potrzeby ludzi bezrobotnych, ubogich, wymagających pomocy. Mówił o godności pracy ludzkiej, bo celem pracy jest sam człowiek. Napominał i z wielką siłą podkreślał, że praca jest "dla człowieka", a nie "człowiek dla pracy".
Swoją działalnością Święty Jan Paweł II przyczynił się do zakończenia zimnej wojny i opuszczenia Legnicy przez wojska rosyjskie, gdzie stacjonowały od zakończenia II wojny światowej. W dniu 16 września 1993 r. nasza Legnica stała się w pełni wolnym miastem.
Za zasługi dla Legnicy, w 1997 r. Rada Miejska Legnicy nadała Papieżowi Tytuł Honorowego Obywatela Legnicy, a mieszkańcy Legnicy ufundowali pomnik, który dzisiaj łączy nas w ważnych momentach naszej historii. Pamiątką papieskiej wizyty pozostaje kościół Świętego Wojciecha, przed którym stoi krzyż z miejsca spotkania z Ojcem Świętym na legnickim lotnisku, a w kościele codziennie sprawowana jest Najświętsza Ofiara przed papieskim ołtarzem. W Legnickiej Katedrze znajdują się pamiątki modlitewnej obecności Ojca Świętego.
Nie godzimy się na podejmowane próby deprecjonowania Największego Polaka w dziejach naszej Ojczyzny. Nie godzimy się na próby szargania dobrego imienia Honorowego Obywatela Legnicy, na uderzanie w naszą tożsamość narodową i jedność Polaków.
Dziękujemy mieszkańcom Legnicy za obronę dobrego imienia Świętego Jana Pawła II Honorowego Obywatela Legnicy i zachęcamy do dawania świadectwa zasług, do modlitwy i poznawania dziedzictwa i myśli i życia Największego z Polaków".
Pod wspomnianym wnioskiem podpisali się przedstawiciele takich organizacji, jak:
- Chcemy, by Rada Miasta stanęła na wysokości zadania i podjęła uchwałę. To jedna z inicjatyw mająca świadczyć o tym, że stoimy murem za Ojcem Świętym i wartościami, które reprezentował - mówi Barbara Makuła ze Wspólnoty "Za Życiem".
Inicjatorzy wniosku zapraszają mieszkańców Legnicy (i nie tylko) na spotkanie modlitewne, które rozpocznie się 2 kwietnia o godz. 21, w 18. rocznicę narodzin dla nieba św. Jana Pawła II). Jest już tradycją, że tego dnia wierni zbierają się przed legnickim pomnikiem przy katedrze, by modlić się, wspólnie odśpiewać "Barkę" oraz by uczcić godzinę odejścia papieża Polaka.
Wierni zachęcani są do przynoszenia pod pomnik białych i żółtych kwiatów oraz do dekorowania okien w mieście papieskimi flagami.