Nowy numer 22/2023 Archiwum

Oratorium pasyjne

Blisko 60 muzyków zaśpiewa i zagra, by wprowadzić słuchaczy w nastrój Wielkiego Piątku.

W parafii pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze trwają przygotowania zarówno do parafialnych rekolekcji wielkopostnych, jak i do inaugurującego je wielkiego oratorium o męce Jezusa Chrystusa. Zostało ono stworzone przez Adama Mikulskiego, młodego kompozytora, absolwenta Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a obecnie nauczyciela przedmiotów teoretycznych w dwóch szkołach muzycznych w Jeleniej Górze. Ta wieloczęściowa kompozycja w zamyśle jest formą przeznaczoną do wykonania podczas wielkopostnego nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Główną oś konstrukcyjną utworu stanowią następujące naprzemiennie rozważania słowne i słowno-muzyczne każdej z czternastu stacji, które mają pobudzić uczestników nabożeństwa do refleksji nad różnymi aspektami życia. Autorem tekstów jest sam kompozytor. Z kolei części słowno-muzyczne, ułożone do tekstów biblijnych, stanowią dodatkowy komentarz do rozważań poprzez medytację „żywego i skutecznego słowa Bożego” (por. Hbr 4,12); mają pomóc tym rozważaniom dotrzeć do serc słuchaczy i je poruszyć.

Prace nad oratorium trwały z przerwami kilka lat i zakończyły się w 2020 roku. Utwór został wykonany po raz pierwszy w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego w kwietniu 2022 roku, a jego premiera spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony słuchaczy.

Od kilku miesięcy w Jeleniej Górze trwają próby prawie 60-osobowego chóru, składającego się z muzyków różnych jeleniogórskich parafii. Wystąpi on w niedzielę 26 marca o godzinie 19 w kościele pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze oraz 2 kwietnia w sąsiednim kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast