Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Pamiętają o bł. s. Rosarii Schilling

Mieszkańcy Nowogrodźca mają orędowniczkę w postaci błogosławionej elżbietanki.

W rocznicę narodzin dla nieba bł. s. Rosarii Schilling (elżbietanki) w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu miało miejsce pierwsze nabożeństwo ku czci błogosławionej. Ponad 40 wiernych wzięło udział w Eucharystii, po której ks. Karol Diduszko przy ołtarzu bocznym rozpoczął modlitwę za przyczyną bł. s. Rosarii. W jego ramach odczytał wiele złożonych intencji. Wśród nich były te o zdrowie, pokój w rodzinach ale i te proszące Boga o pokój na Ukrainie, nawrócenie Władimira Putina czy też o dobre rządzenie Polską. 

Siostra Rosaria została zamordowana przez sowieckich żołnierzy, którzy w lutym 1945 roku opanowali to niemieckie miasteczko. Najpierw około 30 żołnierzy brutalnie ją wykorzystało, a następnego dnia (23 lutego 1945 roku stąd i wybór dnia pierwszego nabożeństwa za przyczyną błogosławionej) sowiecki komisarz zastrzelił siostrę. Jej ciało zostało złożone na miejscowym cmentarzu, gdzie znajduje się do dzisiaj. 

Zakonnica została beatyfikowana jako męczennica w czerwcu 2022 roku. Wraz z nią zostało wyniesione na ołtarz 9 innych elżbietanek, które zginęły z rąk sowieckich oprawców w podobnych okolicznościach w lutym i marcu 1945 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy