Po przerwie spowodowanej pandemią, do parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Legnicy powracają spotkania Apostolstwa Modlitwy.
Jest to jedno z trzech miejsc w naszej diecezji (obok parafii pw. MBKP w Legnicy i MB Różańcowej w Kamiennej Górze), gdzie funkcjonuje jezuickie dzieło z długimi tradycjami. − Apostolstwo rozpoczęło działalność u ojców jezuitów we Francji w 1844 roku i rozpowszechniło się na cały świat – opowiada Bronisław Kubiński, wieloletni animator AM w parafii na legnickim Zosinku. Tamtejsza wspólnota zawiązała się ponad 20 lat temu. Jak twierdzi pan Bronisław, modlitwa i formacja zbliżają do Pana. – Szybko dostrzegłem, że do tej pory jedynie recytowałem modlitwy, brakowało w tym głębi. Zacząłem coraz bardziej wchodzić w istotę dzieła, przede wszystkim dzięki słowu Bożemu – opowiada.
Na comiesięczne spotkania, oprócz modlitwy w intencjach Ojca Świętego i próśb poleconych, składają się m.in. czytania i medytacja nad Pismem Świętym. Każde takie wydarzenie kończy się nieszporami w kościele pw. św. Józefa, na które zapraszani są wszyscy wierni (na ok. 20 minut przed Mszą św.).
− Do naszych obowiązków należy ranna modlitwa codziennego ofiarowania, dziesiątka Różańca w intencjach Ojca Świętego oraz wieczorny rachunek sumienia – mówi pan Bronisław. − Modlitwa w intencjach poleconych przez Ojca Świętego przypomina nam, że jesteśmy Kościołem hierarchicznym i powszechnym – mówi ks. ks. Daniel Gołębiowski, gospodarz miejsca. − Modlitwą obejmujemy również całą parafię i naszego duszpasterza – zaznacza B. Kubiński. – To bardzo ważne dzieło i cieszę się, że powraca u nas po przerwie – o spotkaniach w I poniedziałki miesiąca o godz. 16.45 mówi ks. Daniel.
W naszej diecezji asystentem apostolstwa jest ks. Marian Zieja, a funkcję animatorki diecezjalnej pełni Teresa Bielawska. Członkowie AM diecezji legnickiej i archidiecezji wrocławskiej dni skupienia przeżywają wspólnie. W czerwcu spotkali się w sanktuarium św. Jacka, gdzie konferencję wygłosił o. Robert Więcek SJ, dyrektor Krajowego Sekretariatu AM z Krakowa. Jezuita przypominał, że od niedawna funkcjonujące pod różnymi nazwami wspólnoty otrzymały wspólny przydomek Papieskiej Światowej Sieci Modlitewnej.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się