Pamięć jest ulotna. Dlatego w najbliższą niedzielę odbędzie się spotkane, które pomoże pamiętać o męczeństwie Polaków w ZSRR.
Zbliża się rocznica tragicznej wywózki Polaków przez NKWD, do której doszło w lutym 1940 roku. Pamiętając o ofiarach i o pamięci o nich w przyszłych pokoleniach ojcowie franciszkanie (konwentualni) z Legnicy zapraszają na spotkanie autorskie z Marcinem Więckowskim, publicystą magazynu „Polonia Christiana” i autorem powieści historycznej Dom nad Płoską, opowiadającej o zapomnianych losach Polaków prześladowanych przez sowieckie NKWD jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Książka powstała na bazie autentycznych relacji zebranych przez autora na miejscu opisywanych wydarzeń dzięki pomocy ojców franciszkanów, którzy od lat 90. prowadzą w Maćkowcach swoją parafię.
Spotkanie odbędzie się w niedzielę 5 lutego 2023 roku w Piwnicy św. Franciszka przy kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy o godz. 17.00. W jego trakcie, a także po każdej Mszy św. tego dnia, będzie możliwość zakupu książki po promocyjnej cenie.
Marcin Więckowski jest autorem powieści Dom nad Płoską, poświęconej życiu Polaków w Związku Sowieckim w latach 30. XX wieku. Akcja książki toczy się na Podolu, we wsiach Maćkowce i Szaróweczka pod Płoskirowem (obecnie Chmielnicki), założonych w XVII wieku przez polskich osadników z Mazowsza i Mazur. Stąd miejscowych Polaków, mówiących bardzo charakterystyczną gwarą, do dziś nazywa się Mazurami. Pozostawieni po sowieckiej stronie granicy na mocy traktatu ryskiego, byli narażeni na stopniowe wynaradawianie, prześladowania religijne i bolszewicki terror, którego apogeum stały się dwa ludobójstwa: Wielki Głód lat 1932-33 i operacja polska NKWD w latach 1937-1938.