Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta pomoże m.in. w dokonywaniu bardziej świadomych zakupów, a seniorów choć częściowo uchroni od utraty pieniędzy.
Zmiany w ustawach o prawach konsumenta i kodeksie cywilnym weszły w życie od nowego roku. Na celowniku ustawodawcy, motywowanego m.in. implementacją unijnych dyrektyw oraz inicjatywą Prezesa UOKiK, znalazły się m.in. fikcyjne promocje. Do tej pory bowiem zdarzało się, że sprzedawca tuż przed organizacją wyprzedaży podnosił ceny produktów, by potem zwiększyć tzw. efekt wow i zmanipulować klienta w kwestii wielkości obniżki.
Dostanie się również tym sprzedawcom, którzy fałszują opinie w internecie (np. „nabijając” sobie pozytywne oceny czy ukrywając negatywne). Cieszy również zakaz podwójnej jakości produktów. Popularne proszki z Niemiec nie będą już mogły mieć gorszego składu niż te, które trafią do Polski, a nasze dzieci nie dostaną kaszek mniej zdrowych niż dzieci za naszą zachodnią granicą, jeśli te oznaczone będą jako ten sam produkt.
Warto również wiedzieć, że w sprawach dotyczących konsumentów rękojmia zmieniła nazwę na „niezgodność towaru z umową”, a przy pierwszej reklamacji mamy prawo żądać naprawy lub wymiany towaru, a dopiero potem zwrotu gotówki.
Pozytywne zmiany zostały wprowadzone również w tych dziedzinach sprzedaży, w których łupem oszustów padają najczęściej seniorzy. Do 30 dni wydłużono bowiem termin odstąpienia od umowy zawartej podczas nieumówionej wizyty w domu lub na wycieczce (w przypadku tzw. pokazów hotelowych termin ten wciąż niestety wynosi 14 dni). Dużym plusem jest zakaz zawierania umów finansowych (umowy kredytowe) zarówno na pokazach, jak i na wycieczkach. Wprowadzono również zakaz przyjmowania płatności na pokazach do momentu upływu terminu na odstąpienie.
O zmianach pisze na swoim fanpage’u m.in. Powiatowy i Miejski Rzecznik Konsumentów w Legnicy. Urzędnik przestrzega przed oszustami, którzy starają się dostosowywać do zmian i na bieżąco wymyślać nowe sposoby omijania prawa. Rzecznik w ostatnim czasie informował mieszkańców Legnicy m.in. o pseudomedycznych pokazach w jednym z tamtejszych hoteli.
Pamiętajmy, że zazwyczaj możemy odstąpić od podpisanej przez nas umowy (wbrew częstym zapewnieniom nieuczciwych sprzedawców!). W razie wątpliwości warto skontaktować się z właściwymi miejscowo rzecznikami konsumentów.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się