Nowy numer 4/2023 Archiwum

Jawor. Niedziela Słowa Bożego

Do parafii pw. św. Marcina przyjechał biblista z Papieskiego Wydziału Teologicznego.

W niedzielę 22 stycznia obchodzimy Niedzielę Słowa Bożego. Z tej okazji w parafii pw. św. Marcina w Jaworze kazanie wygłosił ks. dr hab. Jan Klinkowski, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Jawor. Niedziela Słowa Bożego   Na schodach ołtarza stanął ewangeliarz. Jakub Zakrawacz /Foto Gość

- Każdy ojciec i matka wiedzą, że dziecku nie od razu uda się wszystko wytłumaczyć. Potrzeba czasu, by dorosło i zrozumiało pewne prawdy. Podobnie jest z całą ludzkością: Pan Bóg nie od razu mógł przedstawić się człowiekowi, ponieważ ten musiał się najpierw rozwinąć cywilizacyjnie i kulturowo - mówił ks. Jan, który przedstawił wiernym trzy filary, w ramach których Najwyższy przedstawiał się człowiekowi. I filar: "Człowiek próbuje nawiązać łączność z Bogiem. Chce, by Ten mu pobłogosławił i pragnie Mu coś ofiarować, by to błogosławieństwo otrzymać". II filar: "Człowiek ubóstwia to, co na niebie i ziemi. Pragnie poznać Boga, poszukuje Go. Bóg na te poszukiwania odpowiada i przedstawia mu się": "Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem, Panem jedynym". Każdy Izraelita, kilkakrotnie w ciągu dnia, przypomina sobie tę prawdę - cytował ks. Klinkowski.

Jawor. Niedziela Słowa Bożego   Kościół pw. św. Marcina w Jaworze. Jakub Zakrawacz /Foto Gość

Wreszcie III filar: "Bóg zaprasza nas do tego, abyśmy czynili dobro". -  Człowiek początkowo składał w ofierze to, co miał najcenniejszego, czyli baranka. Teraz zaś sam Syn Boży składa się w ofierze za nas, byśmy mieli pełnię życia i to życia wiecznego. To najdoskonalsza ofiara, doskonalszej już nie będzie. On wyzwolił nas z grzechów i obdarzył pełnią życia - tłumaczył duchowny, który na co dzień posługuje w legnickiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Niedziela Słowa Bożego została ustanowiona przez papieża Franciszka. W tym roku obchodzimy ją po raz czwarty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy