Nowy numer 4/2023 Archiwum

Ilu z nas poszło do kościoła?

Dane dla diecezji legnickiej mogą zatrważać. Jest jednak jedno duże "ale".

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował najnowsze dane statystyczne opisujące praktyki religijne Polaków. Jako że dokument ten jest zawsze bardzo obszerny i jest tworzony na podstawie dużej ilości danych, jego prezentacja odbywa się kilkanaście miesięcy po liczeniu wiernych w kościołach. I tak najnowszy raport "Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia. Dane za rok 2021" pokazuje dane z liczenia, które odbyło się 16 września 2021 roku. Jak przypomniał rzecznik prasowy Episkopatu Polski o. Leszek Gęsiak, trzeba pamiętać, że liczenie odbyło się podczas ograniczeń pandemicznych obowiązujących w związku z COVID-19., kiedy to wierni mogli zajmować połowię miejsc w kościele, ale to ograniczenie nie obowiązywało osób zaszczepionych. Niemniej badacze Instytutu Statystyki, nawet mając świadomość, że zebrane dane będą niemiarodajne, zdecydowali się na przeprowadzenie badania, aby podtrzymać doroczny cykl prowadzenia statystyk.

Dane ze wspomnianego liczenia wydawać się mogą zatrważające dla diecezji legnickiej, gdy zestawimy je z poprzednim raportem. I tak w starszym dokumencie (opisującym 2019 rok) w dniu liczenia poszło nas do kościoła 28 proc., a w najnowszym zestawieniu (rok "pandemiczny") 20,2 proc. 

Z kolei wskaźniki drugiego ważnego zachowania religijnego (procent przystępujących do Komunii świętej podczas Eucharystii) wyniósł odpowiednio 13proc. (2019 r.) i 10 proc. (2021 r.).

Każdego roku Instytut podsumowuje jakiś rodzaj działalności Kościoła. W najnowszym raporcie poszukiwano odpowiedzi na pytanie o liczbę uczniów uczęszczających na szkolną katechezę. Średnia w Polsce wynosi 82 proc., ale dla diecezji z zachodniej Polski znacząco spada. W diecezji świdnickiej jest to 80 proc., archidiecezji wrocławskiej 63,7 proc., a w diecezji legnickiej 77 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy