Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Tu rodzi się Bóg

Kościół Pokoju w Jaworze gościł kolejne noworoczne spotkanie chrześcijan.

Ekumeniczne spotkanie w Kościele Pokoju w Jaworze od lat odbywa się 6 stycznia. Ks. Tomasz Stawiak przypomniał, że pomysłodawcą spotkań był śp. ks. Zbigniew Tracz, zmarły proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego.

Uczestnicy czytają fragmenty Pisma Świętego, modlą się ze wspólnym wyznaniem wiary. Jest okazja do wysłuchania kazania. W tym roku wygłosił je ks. Ryszard Wołowski.

Kapłan odwołał się do ewangelicznego opisu pokłonu Trzech Mędrców ze Wschodu. Jak podkreślił, wokół opisu z Ewangelii św. Mateusza przez wieki narosło wiele legend: od liczby mędrców, przez to, kim byli (królami, magami, czy uczonymi), aż po ich imiona (nadała je dopiero tradycja), i miejsce ich przybycia.

− Co jest istotne w tym opisie Ewangelii? Że oto poganie, nie Żydzi, przybyli do Jezusa, uznali Go za Pana i oddali Mu najgłębszy pokłon. Autor Ewangelii używa słowa prosekynēsan, czasownika, który opisuje oddanie pokłonu tak głębokiego, że czołem dotyka się ziemi. W ten sposób oddawano cześć tylko na dworach królewskich władcy. Idźmy więc i my do Betlejem i oddajmy Jezusowi pokłon − mówił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy