Nowy numer 08/2024 Archiwum

Legnica. Nowy duszpasterz rodzin

Ks. Janusz Ospa i Agata Szymkowiak będą animować diecezjalne duszpasterstwo rodzin.

W piątek 30 grudnia przypada święto Najświętszej Rodziny. Tego dnia biskup legnicki Andrzej Siemieniewski wręczył dekrety nominacyjne na funkcje osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo rodzin na poziomie diecezjalnym ks. Januszowi Ospie oraz Agacie Szymkowiak. Ks. Janusz Ospa, proboszcz parafii pw. św. Jana Sarkandra w Lubinie, został zarówno diecezjalnym duszpasterzem rodzin jak i asystentem kościelnym Stowarzyszenia Rodzina Katolickich Diecezji Legnickiej. Z kolei Agata Szymkowiak, żona i matka trójki chłopców i dyrektorka Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie została referentką referatu duszpasterstwa rodzin oraz diecezjalnym doradcą życia rodzinnego.

Wręczając dekrety ordynariusz diecezji legnickiej wskazał, że obchodzone tego dnia święto jest odpowiednim czasem na te nominacje.

Legnica. Nowy duszpasterz rodzin   Dekret dla Agaty Szymkowiak. Jędrzej Rams /Foto Gość

– Czytamy dzisiaj w liturgii godzin fragment homilii Pawła VI. Papież przypomniał w niej prawdę, że rodzina jest nie tylko najmniejszą, ale przede wszystkim najważniejszą społecznością, do której należy człowiek. Bo należymy do wielu społeczności tak obszernych, jak chociażby naród, ale rodzina jest pierwszą i najważniejszą. Do tego rodzina została ustanowiona przez samego Boga. Czytamy, że niewiastą i mężczyzną stworzył ich i im pobłogosławił, aby mieli potomstwo. Dlatego to jest bardzo dobry czas, aby przypomnieć sobie o tym wielkim darze, jakim jest rodzina. Mamy model rodziny – Jezus przyszedł na świat w rodzinie. Papież Paweł VI wskazuje, że to od Świętej Rodziny mamy się uczyć stylu komunikacji, słuchania, relacji, pracy – mówił bp Siemieniewski.

Ks. Ospa, mówiąc o programie dla duszpasterstwa, odwołał się do nauczania Kościoła - umacniać jedność, chronić życie, pełnić rodzinami swoje funkcje w społeczeństwie, świadczyć o Panu Bogu.

– Co trzy lata odbywają się światowe spotkania rodzin. Każde z nich ma określony temat, a więc program dla duszpasterstwa. Ostatnio było o powołaniu do świętości. Ksiądz biskup akcentuje, że najbliższy czas to odbudowywanie wspólnot poszkodowanych przez pandemię. Jest też sporo inicjatyw powstałych przed laty podczas pracy ks. Bogusława Wolańskiego czy ks. Mariusza Habiniaka. Więc mamy skąd czerpać – mówi ks. Janusz. – Jednocześnie korzystając z okazji przypadającego dzisiaj święta Świętej Rodziny, chciałbym złożyć życzenia wszystkim rodzinom, aby to święto umacniało je w miłości, czyli na drodze budowania jedności i radosnego świadczenia o tym, że miłość jest piękna. Życzę, aby Pan Bóg ciągle i nadal  obdarowywał wszelkim dobrem – mówił kapłan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy