Rocznica beatyfikacji męczenników z Pariacoto

Dzisiaj przypada 7. rocznica beatyfikacji o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv oraz o. Michała Tomaszka OFMConv.

Kardynał Angelo Amato 5 grudnia 2015 roku podczas Eucharystii sprawowanej w Chimbote w Peru wyniósł na ołtarze trzech kapłanów, w tym dwóch doskonale znanych na Dolnym Śląsku. Mowa o bł. o. Michale Tomaszku OFMConv oraz o bł. Zbigniewie Strzałkowskim OFMConv. 

Pierwszy z nich uczył się w Niższym Seminarium Duchownym ojców franciszkanów w Legnicy, a następnie został wikariuszem w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Pieńsku. Stąd wyjechał na misje do Ameryki Południowej. Z kolei o. Zbigniew po święceniach prezbiteratu został skierowany do pracy duszpasterskiej w Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy, skąd wyruszył do Peru.

Obaj kapłani zostali zabici 9 sierpnia 1991 roku w Pariacoto w Peru przez członków komunistycznej partyzantki Świetlisty Szlak.

Ciała męczenników spoczywają w kościele w Pariacoto w specjalnej poświęconej im kaplicy. Trwa ich proces kanonizacyjny. Relikwie ojców znalazły się w wielu kościołach w diecezji legnickiej m.in. w Legnicy (w parafii pw. św. Jana Chrzciciela a także ołtarzu głównym Katedry), Pieńsku, Kowarach i Karpaczu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..