Nowy numer 4/2023 Archiwum

Po ludzku niewytłumaczalne

W tej historii miał zdarzyć się cud. Na karty powieści przeniósł ją po latach Paweł Cwynar, nawrócony gangster.

Pod koniec listopada na półki księgarskie trafiła nowa powieść P. Cwynara „Krzycz do woli”. Pochodzący z Legnicy pisarz, a zarazem były gangster, dziś o swoim nawróceniu świadczący w domach dziecka i zakładach karnych, podjął temat prawdziwej historii porwania, które miało miejsce kiedyś w Polsce.

– O tym wydarzeniu dowiedziałem się pod koniec lat 90. od jednego z bossów półświatka, który zajmował się porwaniami ludzi dla okupu. Opowiedział mi właśnie tę historię, a nie dziesiątki innych, ponieważ była po prostu niesamowita – opowiada Paweł.

Ośmioletnia Ola [imię zmienione – przyp. red.] nie wraca ze szkoły. Wszystko wskazuje na to, że jest to porwanie. Co ważne, dziewczynka pochodzi z biednego domu, dlatego niemal od razu można wykluczyć porwanie jej dla okupu. – Poznałem wielu porywaczy, niejedno widziałem, więc temat nie był mi obcy. Ta opowieść „pracowała” jednak we mnie przez lata i w końcu postanowiłem przelać ją na papier – dodaje pisarz, który od niedawna należy do Rycerzy Zakonu św. Jana Pawła II.

Dlaczego opowieść o porwaniu miałaby zachęcić katolickiego czytelnika do sięgnięcia po ten tytuł? – W historii doszło do zdarzeń, które po ludzku były niewytłumaczalne. Dowiedziałem się, że na miejscu przebywała pewna modląca się kobieta. Tę kwestię pozostawiam jednak otwartą: możesz wierzyć, że cud stał się za przyczyną jej modlitwy albo nie – opowiada.

Autor opisuje mechanizm działania świata przestępczego, który nie jest mu obcy. Czy możemy spodziewać się słownictwa rodem z filmów Patryka Vegi? – To nie mój styl. Staram się łagodzić obyczaje. Tę książkę kieruję przecież również do młodzieży. Jeżdżę na różne spotkania, także w szkołach, ośrodkach, więc nie chciałbym faszerować młodych odbiorców bluzgami czy seksem – tłumaczy autor książek „Wysłuchaj mnie, proszę” oraz „Picie w zachwycie”.

Książka „Krzycz do woli” (Esprit, 2022) to owoc prawie dwuletniej pracy pisarza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy