Nowy numer 15/2024 Archiwum

Ruszył kurs dla zakrystianów

W ten weekend odbył się pierwszy zjazd dla "specjalistów od zakrystii".

W piątek i sobotę (25 i 26 listopada) w Centrum Formacji Ewangelizacyjnej "Dom Słowa" w Legnicy odbył się pierwszy z sześciu zjazdów w ramach kursu dla zakrystianów. Podczas tego spotkania kursanci słuchali wykładów m.in. o liturgii, która "jest sercem Kościoła" (ks. Michał Kamiński) czy też o roku liturgicznym (ks. Marcin Bogucki). W planie były też nabożeństwa z adoracją Najświętszego Sakramentu i Eucharystie.

Wśród 14 uczestników kursu jest Ania Beńko z parafii pw. Trójcy Świętej w Legnicy. O inicjatywie dowiedziała się podczas Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę. Pomysł jej się spodobał, ponieważ od jakiegoś czasu pomaga w zakrystii w rodzinnej parafii.

Ruszył kurs dla zakrystianów   Wykład ks. Marcina Boguckiego. ks. Mateusz Rycek

- Opowiedziałam o tym księdzu proboszczowi. Jemu też się pomysł spodobał. A ja chciałam sięgnąć głębiej w tej posłudze w kościele i taki kurs był ciekawą propozycją pogłębienia wiedzy i wiary. To pierwsze spotkanie było bardzo ciekawe. Wartościowo było posłuchać kapłanów, korzystać z ich wiedzy i doświadczenia. Niezwykle poruszające było dla mnie wysłuchanie wykładu o liturgii, a szczególnie o zwyczajach w świątyni jerozolimskiej. Tam do posługi wyznaczeni byli Izraelici tylko z jednego rodu. Tylko oni mogli dotykać naczyń przeznaczonych do sprawowania kultu. A teraz to my dotykamy naczyń, w których kilka chwil po tym, jak zanosimy je do prezbiterium z zakrystii, wino przemieni się w Krew Jezusa. Niby miałam tego świadomość, ale jakoś się z tym człowiek oswaja. Wykład mi to przypomniał - mówi A. Beńko.

W ramach sześciu zjazdów zakrystianie otrzymają wiedzę z zakresu przygotowywania kościoła do sprawowania nabożeństw i liturgii Eucharystii. To będą tematy związane m.in. z przygotowywaniem paramentów, z przygotowywaniem szat i ksiąg liturgicznych. Dodatkowo odbędzie się kurs florystyczny, czyli przygotowywania kwiatów do wystroju kościoła na różne okresy liturgiczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy