Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Pierwszy w historii kurs zakrystianów!

Tutaj słuchacze doszkolą się m.in. w przygotowywaniu szat liturgicznych także przejdą kurs florystyczny!

Ks. Mateusz Rycek, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej zaprasza na pierwszy w diecezji (i najprawdopodobniej w tej części Polski) Kurs Zakrystianów. Kapłan mówi, że są to osoby bardzo zaangażowane w życie liturgiczne parafii.

- Ich pracy często nie widzimy, ponieważ odbywa się przed naszym przyjściem do kościoła i zaczyna znowu, gdy my z niego wychodzimy. Oni przygotowują całe prezbiterium, zbierają tace, pomagają w dbaniu o paramenty np. piorą szaty liturgiczne, bieliznę kielichową. Niektórzy angażują się w dekorowanie kościoła na okresy liturgiczne. W wielu parafiach jest tak, ksiądz proboszcz w niedzielę ma do odprawienia Msze święte w trzech czy czterech kościołach. Wówczas dużo zależy od zakrystianina, żeby wszystko było dobrze przygotowane na przyjazd proboszcza, który niekiedy przyjeżdża z innego kościoła tuż przed liturgią - mówi ks. Mateusz Rycek. - Kurs będzie przygotowywał osoby które chcą to robić albo już pełnią taką funkcję w parafii. Tutaj taka osoba zostanie odpowiednio przeszkolona w bardzo wielu obszarach związanych w przygotowywaniu do sprawowania nabożeństw i liturgii Eucharystii. To będą tematy związane m.in. z przygotowywaniem paramentów, z przygotowywaniem szat i ksiąg liturgicznych. Dodatkowo proponujemy cały kurs florystyczny, czyli przygotowywania kwiatów do wystroju kościoła na różne okresy liturgiczne. Także dotkniemy tematu dekoracji na różne wydarzenia liturgiczne - mówi Mateusz Rycek.

Kurs Zakrystianów, będzie odbywał się w Centrum Formacji Ewangelizacyjnej DOM SŁOWA w Legnicy i będzie obejmował VI zjazdów. Spotkania będą rozpoczynały się w piątki o godz. 17.00 a kończyły w sobotę ok. godz. 13.30. Terminy zjazdów: 25-26 listopada 2022; 9-10 grudnia 2022; 27-28 stycznia 2023; 10-11 marca 2023; 5-6 maja 2023; 9-10 czerwca 2023.

Zgłoszenia kandydatów na kurs przyjmowane są wyłącznie od księży proboszczów, którzy chcą przygotować odpowiednią osobę do posługi zakrystianina w swojej parafii. Zapisy do 15 listopada pod numerem tel: 513-982-146 lub mailowo: ministrant@diecezja.legnica.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy