Nowy numer 19/2024 Archiwum

Nieszpory o Strażniczce Nadziei

Zawitaliśmy na próbę muzyków, przygotowujących się do sobotniej premiery "Nieszporów nadziei".

W sobotę 29 października (godzina 16.30) w legnickiej katedrze będziemy mogli posłuchać kantaty "Nieszpory nadziei" stworzonej specjalnie na 75. rocznicę umieszczenia w tej świątyni ikony Matki Bożej z Nadwórnej zwanej Strażniczką Naszej Nadziei.

W niedzielny wieczór 22 października udało nam się odwiedzić muzyków i twórców tej kantaty na jednej z licznych prób. Możecie posłuchać jak brzmi jeden z fragmentów tej kantaty:

Podczas gdy muzycy i chór przygotowywali się do próby, nam udało się porozmawiać m.in. z Adrianem Sielickim, pomysłodawcą oraz autorem tekstu. Mężczyzna pochodzi z parafii katedralnej. Jak sam mówi, obraz towarzyszył mu od dawna, ponieważ m.in. w młodości podczas gry w scholce parafialnej zawsze stał przy ołtarzu z ikoną.

- Oczywiście z czasem dopiero poznałem dzieje obrazu. Te wiążą się z trudnymi losami mieszkańców miejscowości Nadwórna niedaleko Lwowa. Obraz datuje się na czas tuż przed rozbiorami Polski. Po odzyskaniu niepodległości obraz był świadkiem walk o polskość tamtych terenów, później czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej, aż wreszcie wysiedlenia polskiej ludności. Przywieziono go i umieszczono w Legnicy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Dopiero na jesieni 1947 roku został on przeniesiony do kościoła, który od 1992 roku jest legnicką katedrą - mówi Adrian Sielicki. - Wezwanie Strażniczka Naszej Nadziei ma od czasu obecności w katedrze. Ja poznałem je przez przypadek. Znajoma kiedyś modliła się i płakała przed tym obrazem. Spytałem jej dlaczego płacze i ona powiedziała mi, że jest głęboko przekonana, że tutaj te łzy nie zginą, bo przecież Matka Boża to strażniczka naszej nadziei. Od tamtej pory tak patrzę na ten obraz - mówi Adrian Sielicki.

Całości będziemy mogli posłuchać już w sobotę 29 października w legnickiej katedrze a dzień później czyli 30 października (niedziela) w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze - Cieplicach.

Muzykę do dzieła skomponował  Mateusz Tarkowski. Zaśpiewa chór Katedry legnickiej i dwoje solistów: Ewa Kruczek i Jan Niemyjski. Zagra Kameralny zespół instrumentalny..

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy