Ruszyła Diecezjalna Szkoła Liturgiczna

Za nami uroczysta inauguracja nowego roku formacji DSL im. ks. Marka Adaszka.

Dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II był okazją do rozpoczęcia kolejnego roku formacji w ramach Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej im. ks. Marka Adaszka. W Centrum Formacji Ewangelizacyjnej spotkali się uczestnicy kursu. 

- Gościmy w Domu Słowa jako Diecezjalna Szkoła Liturgiczna. Bardzo się cieszę, że i miejsce i czas są dla nas sprzyjające. Nie ma już tu co prawda seminarium, ale jest miejsce formacji chrześcijańskiej. Nasza szkoła koncentruje się na centrum życia chrześcijańskiego. Mówię oczywiście o liturgii. Zgłębiamy teologię liturgii i poznajemy miejsce i sposób czynnego uczestnictwa ludzi świeckich w liturgii. My realnie przygotowujemy się do uczestnictwa w liturgii w naszych wspólnotach. Ważne jest też to, że dzisiaj obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. To jest znamienne, bo jemu zależało na odkryciu miejsca świeckich w Kościele. Tak pisał chociażby w adhortacjach "Christifideles laici" oraz "Ecclesia in Europa". Papież pisał o tym, że jesteśmy nadzieją dla świata, bo niesiemy mu Chrystusa. Podkreślał jednak, że nie tylko niesiemy, ale także celebrujemy Chrystusa. Sobór Watykański II domaga się formacji świeckich, aby zapoczątkowana przez niego odnowa została dobrze zrozumiana - mówiła Irena Chłopowska, dyrektor DSL.

Jednym z uczestników kursu jest Sebastian Małgorzewicz z Lubina, który mówi, że dzięki tej formacji już teraz widzi w sobie inne podejście do liturgii.

- Chciałem rozpocząć naukę i formację w DSL, aby wzrastać w wierze. Miałem nadzieję, że poznawanie liturgii w tym pomoże. Chciałem też być częścią tej wspólnoty, chciałem ją współtworzyć. I to wszystko się udało. Mamy za sobą rok formacji i już widzę, że wiele się zmieniło w moim życiu dzięki wiedzy, którą tu zdobyłem. Jestem nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej i chciałbym zostać akolitą. Formacja w Diecezjalnej Szkole Liturgicznej na pewno mi w tym pomoże. Duże znaczenie ma też postać ks. Marka Adaszka. Nie znałem go i przychodząc do szkoły trochę o nim poczytałem. Jest on pięknym wzorem dla wszystkich członków służby liturgicznej, od tych najmłodszych po tych starszych - mówi Sebastian Małgorzewicz z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubina.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..