Nowy numer 49/2022 Archiwum

W niedzielę policzą wiernych

Dzięki temu dowiemy się, ilu z nas ubyło w kościele po pandemii.

Raz do roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prosi parafie o zliczenie wiernych przychodzących w niedziele na msze święte. W tym roku zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) odbędzie się w najbliższą niedzielę tj. 9 października.

Ostatnie w pełni podliczone i zaprezentowane badania statystyczne pochodzą z liczenia w 2019 roku. Wówczas średnio w polskich parafiach na niedzielnej Eucharystii pojawiło się 36,9% wiernych, zaś do Komunii świętej przystąpiło 16,7%. W diecezji legnickiej było to odpowiednio - 28,1 proc wiernych oraz 13,5 procent. To oczywiście oznaczało, że statystycznie na terenie diecezji legnickiej aż 71,9 proc. wiernych nie ma zwyczaju chodzić w niedzielę do kościoła. Stawia to nasz region (obok diecezji świdnickiej z 27,7 proc. czy zielonogórsko-gorzowskiej z 26,5 proc. chodzących) w niechlubnym ogonku statystyki diecezji w Polsce.

Badań nie przeprowadzono w 2020 roku ze względu na ograniczenia pandemiczne. Badania dane które spływały w ankietach z parafii diecezji legnickiej w 2021 roku wykazują ogromny spadek wiernych w kościołach. Jednak specjaliści Instytutu wskazują, że te dane mogły być niemiarodajne, ze względu na wychodzenie z ograniczeń nałożonych przez sanepid. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy