Nowy numer 49/2022 Archiwum

Legnica/Świdnica. Ruszyła formacja metropolitalna

Jeden kleryk z diecezji legnickiej rozpoczął formację na roku propedeutycznym w Świdnicy.

W Świdnicy ruszyła formacja alumnów w międzydiecezjalnym ośrodku propedeutycznym. Jest to ośrodek powołany dla trzech diecezji: legnickiej, świdnickiej i wrocławskiej. Inauguracyjnej Eucharystii w kaplicy ośrodka przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk.

Link do galerii zdjęć z pierwszej liturgii Eucharystii z bp. M. Mendykiem: LINK

Jest to drugi rocznik kleryków diecezji legnickiej, który będzie formował się najpierw na roku propedeutycznym, a dopiero po nim rozpocznie klasyczną formację duchową i intelektualną do kapłaństwa już we wspólnocie seminaryjnej. Tak właśnie się stało z alumnami, którzy przez cały poprzedni rok odbywali roczną formację propedeutyczną w ośrodku w Legnicy, a teraz rozpoczynają swoją przygodą ku kapłaństwu w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. 

Od 2021 roku obowiązuje dokument o nazwie "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia". Podkreślono w nim, że w trakcie formacji do kapłaństwa, jeszcze przed rozpoczęciem studiów teologicznych przez kleryków, niezbędne będzie przeżycie przez nich specyficznego roku formacji. Ma on pomóc kandydatom we wzmocnieniu życia duchowego, a także lepiej poznać siebie samych oraz stopniowo wdrażać się w uporządkowane wieloma regułami życie seminaryjne.

Wśród zmian było wprowadzenie tzw. roku przygotowawczego, nazwanego propedeutycznym. Określany jest on też niekiedy jako „rok pomostowy” pomiędzy dotychczasowym życiem nowych kleryków a zasadniczą formacją do kapłaństwa połączoną ze studiami teologicznymi.

Odpowiedzialnym za funkcjonowanie ośrodka jest prefekt ks. dr Tomasz Metelica, a dyrektorem domu i ojcem duchownym jest ks. Piotr Gołuch.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy