Nowy numer 38/2022 Archiwum

Egzamin do seminarium

Dzisiaj miał miejsce drugi termin egzaminu do Wyższego Seminarium Duchownego.

W poniedziałek 19 września w murach Centrum Formacji Ewangelizacyjnej Dom Słowa dwóch kandydatów do formacji kapłańskiej napisało egzamin wstępny. Jeżeli wszystko pójdzie po ich myśli, od października podejmą swoją formację w domu roku propedeutycznego w Świdnicy. Dołączą do 9 innych kleryków pochodzących z diecezji świdnickiej i archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z kandydatów, którzy przystąpili do egzaminu był Mateusz z parafii pw. św. Jacka w Legnicy. 

- O kapłaństwie myślałem już od jakiegoś czasu, ale dopiero w tym roku zacząłem robić z tym coś więcej. Od wiosny byłem nawet w Służbie Liturgicznej a także służyłem jako zakrystianin w parafii. Myślałem, że będę się formował w Legnicy. Rozmowę o przyjęcie miałem dzień po tym, jak zapadła decyzja o przeniesieniu seminarium do Wrocławia. Myślę jednak, że to nie ma znaczenia. Jestem nawet z tego zadowolony, bo będzie nas na pewno więcej, niż gdybyśmy byli w oddzielnych seminariach. Powinno być więc raźniej na tym etapie formacji - mówi Mateusz.

Ks. Piotr Kot mówi, że faktycznie od kilku lat liczba kandydatów przychodzących do seminarium zmniejszyła się. Jest to jednak problem ogólnopolski, gdyż liczba kleryków spadła w całej Polsce o około 30%. 

- Należy pamiętać, że Pan Bóg nie opuszcza Kościoła. Pan Bóg pragnie Kościoła. On jest zazdrosny o swój lud i ciągle się o niego troszczy. Jednak pozostawia też pole wolności dla naszych decyzji. Tak więc wierzymy, że Pan Bóg daje nam powołania do kapłaństwa. Jednak z różnych względów, przyczyn, trudno jest młodym rozeznać to powołanie. Głos Boga jest często zniekształcony chociażby przez kulturę, która jest wokół nas. Sądzę że jako Kościół mamy do przemyślenia też wiele z naszego działania. Mam na myśli problem misyjności a także i naszej modlitwy za powołania. Jesteśmy zaproszeni do zaangażowania. Chociażby w postaci zdecydowanej modlitwy o i za powołanych. Dobrym środowiskiem do tego jest Towarzystwo Przyjaciół WSD, do którego bardzo zapraszamy - mówi ks. Piotr Kot.

Mimo przeniesienia seminarium do Wrocławia duszpasterstwo powołań diecezji legnickiej nadal ma w planach organizowanie rekolekcji powołaniowych w trakcie ferii zimowych oraz obóz wakacyjny a także, jeżeli tylko się uda, wyjścia w góry w ramach inicjatywy DRP, czyli Dobrze Rozeznaj Powołanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy