Przed nami weekend z niezwykłym festiwalem Radix Poloniae.
Po dwóch latach powraca do życia festiwal, którego celem jest odkrywanie muzycznej przeszłości Polski, Śląska, a szczególnie Krzeszowa. Pierwszy koncert już 16 września. O godzinie 19.00 w kościele św. Józefa po raz pierwszy od ponad 200 lat będzie można usłyszeć dzieła wokalno-instrumentalne, przeznaczone ku czci Opiekuna Zbawiciela. Były one wykonywane przez miejscową kapelę muzyczną, która działała przy miejscowym kościele klasztornym za czasów cysterskich, a więc przed 1810 rokiem.
Festiwal Radix Poloniae czyli Korzeń Polski, objął za swój cel sięgnięcie do źródeł tradycji i kultury. Jego misją jest odnajdywanie zapomnianych utworów z dawnych epok i zaprezentowanie ich w otoczeniu arcydzieł tamtych dni. W ramach festiwalu w Krzeszowie odbędą się cztery koncerty, najbliższe dwa odbędą się już w ten weekend. Wszystkie wydarzenie są bezpłatne.
W niedzielę (18 września) o godz. 19 w kaplicy Św. Anny w Krzeszowie odbędzie się koncert zatytułowany "Muzyka Opata". Wówczas usłyszeć będzie można po wiekach muzykę, jaka rozbrzmiewała w pałacu krzeszowskiego opata cystersów. Niepowtarzalną atmosferę w kościele zapewnią blask świec i zapach kadzidła. Kolejne koncerty zaplanowane są na 30 października oraz 18 grudnia.
Cały program festiwalu na stronie radixpoloniae.pl.