Idą z Jasnej Góry na... Jasną Górę!

- Mówiliśmy tak: "Skoro mamy u nas Jasną Górę, to trzeba z niej pójść aż do Częstochowy" - opowiada trójka pielgrzymów.

We wtorek 26 lipca ze Zgorzelca wyruszyła w drogę ku Jasnogórskiej Pani grupa nr 5 Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. Skupia ona pątników mieszkających w dekanatach Lwówek Śląski, Lubań, Nowogrodziec, Zgorzelec, Leśna oraz Bogatynia. Co ciekawe - troje pielgrzymów "Piąteczki" pielgrzymowało pieszo już do samego Zgorzelca. Miejscem ich startu była podbogatyńska miejscowość o intrygującej nazwie... Jasna Góra!

Wieś Jasna Góra to niewielka miejscowość na południe od Bogatyni (w parafii Opolno-Zdrój), w której mieszka ok. 250 osób. Swoją polską nazwę otrzymała po II wojnie światowej, a jest to proste tłumaczenie jej niemieckiej nazwy - Lichtenberg.

Trójką pielgrzymów byli Tomek, Ania oraz Dorota. Tomek na pielgrzymkowy szlak do Częstochowy pierwszy raz wybrał się trzy lata temu. Zachwycony klimatem modlitwy i atmosferą w grupie postanowił już każdego roku spędzać czas wakacji na pątniczym szlaku. - Szedłem ze Zgorzelca, ale zawsze chciałem wyjść z Bogatyni, z mojego domu. W trakcie tamtej pierwszej mojej pielgrzymki w rozmowie z Anią narodziła się myśl, żeby to zrobić. A konkretnie, żeby wyruszyć z naszej podbogatyńskiej Jasnej Góry właśnie na Jasną Górę - mówi Tomek Koperwas.

Ania, wieloletnia pątniczka, mówi, że właśnie trzy lata temu padło po raz pierwszy hasło o wsi Jasna Góra. - Od zeszłego roku dopracowywaliśmy plan i udało się. Przeszliśmy, a zabraliśmy ze sobą mnóstwo intencji od naszych znajomych - mówi.

Co ciekawe, dla Doroty jest to pierwszy kontakt z jasnogórskim pielgrzymowaniem. - W ogóle pierwszy raz w życiu pielgrzymowałam dopiero przed rokiem. Była to piesza pielgrzymka z Legnicy do Krzeszowa. Po niej, jak wróciłam do domu, już wiedziałam - idę na Jasną Górę. Cieszę się, że udało mi się chociaż chwilę iść z Bogatyni do Zgorzelca, a teraz ruszamy ze Zgorzelca do Legnicy - mówi Dorota.

Nasi "jasnogórscy" pątnicy musieli przejść do Zgorzelca ok. 30 km. Teraz od Zgorzelca do Legnicy mają 100 km, a od Legnicy do Częstochowy - ok. 230 km. Wychodzi więc, że jest to najdłuższa piesza pielgrzymka na Jasną Górę w całym województwie dolnośląskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..