Nowy numer 39/2022 Archiwum

Sługa Boży ojcem chrzestnym

Pani Karolina otrzymała przed laty niezwykłego opiekuna.

W poniedziałek 11 lipca przypada rocznica śmierci sługi Bożego ks. Antoniego Dujlovicia, chorwackiego kapłana mocno związanego z Polakami.

Pierwszą parafią młodego kapłana była Gumjera w ówczesnej Jugosławii. Tam jego wiernymi byli wyłącznie Polacy, którzy przybywali na te tereny ze względu na nadmiar rąk do pracy i biedę panującą na terenach zaboru austriackiego (Galicji).

Sylwetkę męczennika możemy lepiej poznać dzięki publikacjom Franciszka Kwaśniaka, m.in. „Sługa Boży ks. Antoni Dujlović”. Z niej dowiemy się m.in. o tym, że był to długo wyczekiwany kapłan, z uwagi na budującą się plebanię, który rozpoczął naukę naszego języka i „polubił Polaków z powodu ich szczerej pobożności i przywiązania do Kościoła”.

Jego oddanie Kościołowi i parafianom doskonale obrazuje przykład Karoliny Siwczuk z d. Stelmach, która urodziła się niedługo przed śmiercią ks. Dujlovicia. – Przyszłam na świat 13 kwietnia 1943 r., czyli w czasie wojny. Moja mama z jeszcze jedną panią zaniosły mnie do kościoła do chrztu. Jak najszybciej, bo to był czas wojny. Ksiądz Antoni zapytał, gdzie jest chrzestny. Nie ma – wszyscy mężczyźni są na wojnie. Powiedział: „To będzie moja chrześnica”. Po miesiącu spotkał moją mamę i pytał się o swoją chrześnicę, i mówił, że jak urosnę i on dożyje, to piękny prezent dostanę. Niestety, po 3 miesiącach został zamordowany – wspomina pani Karolina.

Kapłan nie opuścił wiernych mimo wielu ostrzeżeń. Pamiętający go parafianie oraz ich potomkowie spotykają się co roku w okolicach rocznicy jego urodzin (26 czerwca) bądź śmierci (11 lipca). Na uroczystościach gości również biskup Banja Luki (Bośnia i Hercegowina), na której terenie służył i poniósł śmierć bohaterski ksiądz.

Na naszych ziemiach pamięć o nim podtrzymują parafianie, którzy przybyli na bolesławieckie ziemie po II wojnie światowej. Wśród nich jest s. Magdalena Karaban ASC, której staraniem otworzone zostało Muzeum im. ks. Duljlovicia w Ocicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy