Nowy numer 49/2022 Archiwum

O pamięć, nie o zemstę

W Jeleniej Górze stanął pomnik, który upamiętni zamordowanych Polaków.

W podobnym tonie wypowiedzieli się też przedstawiciele środowisk ofiar Wołynia i sybirackich. Wśród nich był Kazimierz Klimkiewicz, który jako 8-letnie dziecko był świadkiem okropnych mordów na Wołyniu.

– Przede mną przemawiał Kazimierz Klimkiewicz, który całe swoje życie poświęcił walce o pamięć o Polakach pomordowanych na Wołyniu i nazwanie tej zbrodni ludobójstwem. Był kołem zamachowym budowy tego pomnika. Przez wiele lat mówiło się o Kotlinie Jeleniogórskiej jako o czerwonej kotlinie. Jakież to niesprawiedliwe! Nie byłoby tego pomnika bez wszystkich środowisk kombatanckich i ich patriotycznej postawy i zaangażowania. Ludobójstwa te zmieniły historię Polski i Polaków. Dlatego w 2022 r., widząc to, co dzieje się za wschodnią granicą, mamy prawo powiedzieć: „Nigdy więcej Katynia, nigdy więcej Wołynia, nigdy więcej Sybiru. A więc – nigdy więcej wojny!” – mówiła Joanna Stopka, przedstawicielka środowisk kresowych.

Zwieńczeniem uroczystości przy obelisku była Eucharystia w jeleniogórskiej bazylice mniejszej pw. Świętych Erazma i Pankracego w intencji wszystkich ofiar zbrodni sowieckich.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy