Święto Apostołów Piotra i Pawła połączone było z dziękczynieniem za wyniesienie na ołtarze bł. s. Rosarii.
W środę 29 czerwca w Nowogrodźcu odbył się parafialny odpust.
Do zabytkowej świątyni pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przybyły siostry magdalenki od pokuty (które w tej miejscowości przez wieki miały swój kompleks klasztorny), bolesławieckie adoratorki Krwi Chrystusa czy wreszcie elżbietanki, dla których była to wyjątkowa uroczystość, ponieważ łączyła się ona z dziękczynieniem za niedawne (beatyfikacja siostry wraz z innymi dziesięcioma współsiostrami miały miejsce 11 czerwca we wrocławskiej archikatedrze) wyniesienie na ołtarze s. Rosarii Elfriedy Schilling.
- Naszą liturgię rozpoczęliśmy procesją. Ta jednak rozpoczęła się piętnaście minut wcześniej przy grobie męczenniczki. Jej świadectwo to coś o wiele większego, niż wydarzenie z czasów II wojny światowej – mówił przewodniczący liturgii bp Andrzej Siemieniewski, który wskazywał, że ofiara Rosarii, podobnie, jak śmierć wspominanych w tym dniu apostołów, stanowi pieczęć wiary.
S. Schilling była niemiecką zakonnicą. Na początku 1945 r. została skierowana do Nowogrodźca, by zaledwie miesiąc później stać się ofiarą gwałtów żołnierzy radzieckich. Słaniającą się na nogach kobietę dzień później dosięgły dwie kule rosyjskiego pistoletu.
W trakcie czerwcowej uroczystości do procesji z darami dołączyły siostry elżbietanki, wnosząc m.in. obraz przedstawiający 10 męczenniczek oraz relikwiarz z Kielichem Męki, który do 1945 r. służył do sprawowania Eucharystii w kaplicy pw. NSPJ w Domu św. Elżbiety w Nysie (tam s. Rosalia odbywała nowicjat i później sprawowała posługę) , a który później był profanowany przez żołnierzy Armii Czerwonej. Niezwykły przedmiot ma stanowić symbol walki sióstr o dochowanie wierności Chrystusowi.
Odpust zakończył się procesją eucharystyczną wokół kościoła. Uroczystościom towarzyszyła obecność górniczych pocztów sztandarowych, orkiestry czy posługujących przy parafii kobiet z Róży NMP Królowej Polski i Rycerzy św. Jana Pawła II.
W naszej diecezji, prócz Nowogrodźca, miejscami szczególnie związanymi z beatyfikowaną s. Marianną Paschalis i jej 9 towarzyszkami, jest pobliski Godzieszów, gdzie spoczywa S. Adela (Klara) Schramm, oraz Lubań, gdzie pochowana jest s. Sabina Thienel.