Nowy numer 49/2022 Archiwum

Trzeba się odciąć

O niebezpiecznym świecie narkotyków, konsekwencjach ich zażywania oraz o tym, co zrobić, by wyjść z nałogu i już do niego nie powrócić, opowiada Jerzy Górski.

Zdecydował się Pan na innowacyjną, jak na ówczesne czasy, terapię u Marka Kotańskiego. Pamiętam scenę, w której grający pana aktor ukrywa zdjęcie swojej dziewczyny – narkomanki. To było zabronione.

Zdjęcie było symbolem tego, by nie wracać do dawnego środowiska. Gdy idzie się na leczenie, trzeba się wyizolować, to podstawa. Zmieniam towarzystwo, odcinam się. Przewartościowuję całe życie, więc nie mogę myśleć o kimś, z kim brałem. Marek Kotański pytał: „Chcesz mi powiedzieć, że gdybyś spotkał Grażynę, to nie wziąłbyś wtedy?”. Prawdopodobnie bym wziął. Trzeba się odciąć.

Kotański twierdził, że wyjść z tego nałogu mogą tylko mistrzowie świata.

Tak, trudno wyjść z narkomanii. Trzeba mieć coś zastępczego. Ja znalazłem naukę, bieganie, triathlon. Przewartościowałem swoje życie. Jestem menadżerem sportu, to mój zawód. Zostałem w tej przygodzie, tych emocjach. Cały czas się rozwijam. Można powiedzieć, że to mój życiowy narkotyk.

Z filmu szczególnie zapadają w pamięć m.in. sceny golenia głowy w ośrodku. Czy żeby wyjść z nałogu trzeba pokory?

To podstawa. Nie jest tak, jak w szpitalu, że lekarz pyta, co boli i dostaje się zastrzyk. Są tam różne działania terapeutyczne, społeczność daje nam informacje zwrotne o nas. Trzeba umieć się odkryć, mówić o swoich słabościach, przyznać się do nałogu. Terapia polega na nauce, pracy, sprawdzianach emocjonalnych. Im więcej się ich przerobi, tym więcej „testów” zda się za bramą. Tam już niestety zostajemy sami z naszymi wyborami.

Niezły paradoks. Ośrodek typu Monar kojarzy się przecież z brakiem wolności.

Jest dokładnie odwrotnie. To wtedy, gdy bierzemy, jesteśmy w ciągu, rozpędzeni. Myślimy tylko o kolejnej działce. To nie jest wolność.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy