Za nami diecezjalne wydarzenie szczególnie poświęcone rodzinie.
W ramach VI Kongresu Rodzin, który odbywał się 25 czerwca w krzeszowskiej bazylice mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP, można było wysłuchać m.in. wykładu ks. dr. hab. Jana Klinkowskiego, prof. PWT: „Mężczyzną i kobietą stworzył ich”. - Chociaż są z tej samej materii, to mają inne zadania. Mężczyzna jest istotą niekompletną, a jego natura domaga się dopełnienia. Tylko Ewa, jako kobieta, jest w stanie przezwyciężyć samotność Adama – tłumaczył kapłan, opierając się na Piśmie Świętym. - Możemy powiedzieć, że zostaliśmy stworzeni do wspólnoty mężczyzny i kobiety, a więc do miłości, by stać się jednym ciałem. Akt stwórczy jest przedłużany w zdolności przekazywania życia. Nawet gdy mężczyzna i kobieta nigdy się wzajemnie nie zwiążą, to jednak ich życie przebiega w relacji, która była w zamyśle Bożym – opowiadał kapłan.
Swoją konferencję, pt. „Świętowanie Dnia Pańskiego w rodzinie katolickiej”, wygłosił również ks. prof. Stanisław Araszczuk, twórcą książki o tym samym tytule (więcej pisaliśmy TUTAJ). Co jest najważniejsze w dobrym świętowaniu niedzieli? - Chodzi o odpowiedź na pytanie, jaka powinna być rodzina katolicka. Jedną z przesłanek jest sposób świętowania Dnia Pańskiego, którego sercem winna być Msza św. To ważne, by ci, którzy uwierzyli w Chrystusa gromadzili się na Eucharystii, modlili się we wspólnocie i pozostawali przepełnieni radością z faktu, że Chrystus Zmartwychwstał – tłumaczył ks. Stanisław, który zwracał szczególną uwagę na nauczanie papieża Polaka. - Opierałem się m.in. na adhortacji „Familiaris consortio” oraz liście apostolskim “Dies Domini”. Św. Jan Paweł II to prorok naszych czasów. W wydawanych dokumentach pokazał drogę, którą, jako ludzie wierzący, powinniśmy iść – mówił duchowny.
Centralnym sobotnich punktem obchodów była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego, zakończona zawierzeniem rodzin przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. W uroczystości wziął udział również bp senior Stefan Cichy. Stanisława Repa ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich dziękowała biskupowi m.in. za pierwszy synod diecezji legnickiej czy za narodzenie społecznego ruchu świętowania niedzieli. - Jako rodzice, rodziny, małżonkowie, dziadkowie, babcie możemy wyrażać nasz głos zatroskania, ale i radości – mówiła pani Stanisława. - Budujemy nasz kościół legnicki, nasze rodziny, umacniamy wiarę. Nie chcemy, by dochodziło do tylu rozwodów. Tutaj możemy uzyskać umocnienie i natchnienie, by nie uciekać od zobowiązań i służby rodzinie – mówiła wdzięczna.
Po Mszy św. odbyły się występy artystyczne, a świadectwo złożyła rodzina od lat formująca się w Domowym Kościele. Kongres był zwieńczeniem czerwcowych wydarzeń, które odbyły się m.in. w Lubinie czy Chojnowie. Hasłem wydarzenia zorganizowanego w duchowej łączności z X Światowym Spotkaniem Rodzin były słowa: „Miłość w rodzinie: powołanie i droga do świętości”.
VI Kongres Rodzin został zorganizowany przez środowisko osób skupionych wokół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej i objęty honorowym patronatem bp. Andrzeja Siemieniewskiego oraz Prezesa KGHM.