Lubin. Patronuje im św. Alojzy Gonzaga

Jezuita opiekuje się salezjańską Liturgiczną Służbą Ołtarza w parafii pw. św. Jana Bosko.

Świętego Alojzego Gonzagę wspominamy we wtorek 21 czerwca. Jezuicki kleryk jest opiekunem Liturgicznej Służby Ołtarza w jednej z lubińskich parafii.

− Zależało mi na utworzeniu wspólnoty salezjańskiej, która będzie miała innego patrona niż ci najbardziej znani – opowiada ks. Maciej Michalak SDB, który ministrantów w parafii pw. św. Jana Bosko formował przez cztery lata. − Natknąłem się na zapiski, w których ks. Bosko wspominał o drugim założonym przez siebie oratorium. Jego patronem był właśnie św. Alojzy, jezuicki kleryk – tłumaczy ks. Maciej.

Liturgiczna Służba Ołtarza liczy w lubińskiej parafii ok. 40 członków. Posługującymi przy ołtarzu opiekuje się ks. Adam Cieślak SDB. − Ważne, by nie tylko wiedzieli, jak technicznie wykonywać posługę, ale i wyciągali z niej nauki dla swojego życia i moralności – mówi o podopiecznych ks. Adam.

Jednym z nich jest posługujący od 25 lat Sebastian Fedów. − Śpiewam psalmy, codziennie służę do Mszy św., a w niedzielę do wszystkich. Lubię pomagać przy ołtarzu i cieszę się, że mogę tu być – opowiada lektor z parafii pw. św. Jana Bosko.

W kształtowaniu posługujących pomaga ich święty orędownik. − Św. Alojzego wzywamy podczas modlitwy w zakrystii – mówi ks. Adam. − Mamy również obrazy patrona, które przypominają nam o jego orędownictwie – dodaje salezjanin.

Więcej w "Gościu Legnickim" nr 24 na 19 czerwca. 


Lubin. Patronuje im św. Alojzy Gonzaga   Théodor Boeyermans, "Śluby św. Alojzego Gonzagi", olej na płótnie, 1671 Muzeum Sztuki, Nantes.

Św. Alojzy Gonzaga był najstarszym z ośmiu synów Ferrante Gonzagi, markiza Castiglione delle Stiviere. Możnowładca spodziewał się, że Alojzy zostanie jego następcą (chłopiec był nawet paziem na dworze króla Hiszpanii w Madrycie). Ten jednak zrzekł się godności i rozpoczął studia w Rzymie. W trakcie epidemii opiekował się chorymi na dżumę, przez co sam zachorował i zmarł w wieku 23 lat. Św. Alojzy nie zdążył przyjąć święceń kapłańskich, ale będąc klerykiem po święceniach niższych, stał się jednym z najmłodszych kanonizowanych osób zaliczanych do grona Towarzystwa Jezusowego.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..