Lubin. O obrazie Jezusa Miłosiernego w salezjańskim "Kociołku"

W piątkowy wieczór parafię pw. św. Jana Bosko odwiedzi dr Izabela Rutkowska.

W piątek 10 czerwca o godz. 18.30 w sali teatralnej pod kościołem pw. św. Jana Bosko w Lubinie odbędzie się ostatni przed wakacjami Salezjański Kociołek Kultury.

Tym razem na zaproszenie tamtejszej Wspólnoty "Wiara i Rozum" z wykładem pt. "Symbolika Ciała Jezusa w obrazie Bożego Miłosierdzia i w Dzienniczku św. Faustyny Kowalskiej" wystąpi dr Izabela Rutkowska, językoznawca. 

Lubin. O obrazie Jezusa Miłosiernego w salezjańskim "Kociołku"   Obraz Jezusa Miłosiernego malowany pod okiem św. s. Faustyny Kowalskiej. Gość Koszalińsko-Kołobrzeski

Prelegentka przybliży wartość dzieła w kontekście objawienia świętej mistyczki oraz jedność treści literackiej zawartej w "Dzienniczku" z treścią ukazaną na obrazie Jezusa Miłosiernego.

Członkini Koła Współpracowników Zespołu Języka Religijnego Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, skupi się na pierwotnym, choć mniej spopularyzowanym obrazie autorstwa Eugeniusza Kazimirowskiego (tzw. „wileńskim”), omawiając poszczególne części postaci Chrystusa i symbolikę Jego gestów.

Jak podaje dr Rutkowska: "Przesłanie symboliki zostanie pogłębione o analizę tych fragmentów Dzienniczka, które odnoszą się do poszczególnych części ciała. W istocie bowiem obraz przedstawia wcielone Miłosierdzie Boże i jest swego rodzaju "przepisem", wskazówką, jak każdy człowiek ma ukazywać Boże Miłosierdzie poprzez swoje ciało".

Spotkanie pt. "Symbolika Ciała Jezusa w obrazie Bożego Miłosierdzia i w Dzienniczku św. Faustyny Kowalskiej" odbędzie się w piątek 10 czerwca o godz. 18.30 w sali teatralnej pod kościołem pw. św. Jana Bosko w Lubinie.


Dr Izabela Rutkowska jest językoznawcą. Zajmuje się problematyką z zakresu teolingwistyki, komunikacji językowej i językoznawstwa kognitywnego. Jest członkiem Koła Współpracowników Zespołu Języka Religijnego Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. W PWSZ w Głogowie pełni funkcję dyrektora Instytutu Humanistycznego. Na jej dorobek naukowy składają się: monografia autorska "Niepojęty świat duszy. Język doświadczeń mistycznych św. Faustyny Kowalskiej" oraz kilkadziesiąt artykułów naukowych. Jej teksty można przeczytać w "Teologii Politycznej" oraz w czasopiśmie literackim "Topos". Jako redaktor wydawniczy jest zaangażowana w powstawanie czasopisma "Kotwica", wydawanego przez wspólnotę Cichych Współpracowników Krzyża. Przetłumaczyła z włoskiego na język polski 10 książek o tematyce teologicznej oraz poezje Davida Turolso.

Salezjański Kociołek Kultury organizowany jest przez Wspólnotę "Wiara i Rozum" oraz parafię pw. św. Jana Bosko. SKK odbędzie się tam po raz 88.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..