Pierwszy dzień triduum maryjnego związany był z błogosławionym Prymasem Tysiąclecia.
W katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy od 31 maja do 2 czerwca odbywa się triduum maryjne, które poprowadzi ks. Krzysztof Czapla SAC, dyrektor sekretariatu fatimskiego na Krzeptówkach.
Pierwszego dnia uroczystości odbyła się instalacja relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego pierwsze liturgiczne wspomnienie obchodziliśmy 28 maja.
Homilię o wyniesionym na ołtarze kardynale wygłosił ks. Krzysztof Czapla SAC, pallotyn z Zakopanego. Jakub Zakrawacz /Foto GośćLiturgii przewodniczył ks. prał. Robert Kristman, homilię zaś wygłosił pallotyn z Zakopanego. Kapłan przytaczał w niej fragmenty życiorysu prymasa, w których - już od najmłodszych lat - pojawiała się Matka Boża. Mały Stefan dziwił się, dlaczego jedna Matka na obrazie jest czarna, a druga biała. Rodzice mieli bowiem szczególne nabożeństwo do odpowiednio: Matki Bożej Częstochowskiej oraz Matki Ostrobramskiej. W wieku 9 lat chłopiec stracił matkę, która przed śmiercią nakazała mu ubierać się w cnoty. Lata później, chorowity, choć młody mężczyzna, samotnie przyjął święcenia z rąk równie podupadłego na zdrowiu biskupa. Wtedy przyszły błogosławiony jeszcze bardziej powierzył się Matce Niebieskiej.
Ks. Krzysztof wskazywał, że wydawać by się mogło, że tak oddany Maryi, uniknie przeszkód i prześladowań. Stało się jednak inaczej. Gdy komuniści zabierali go do więzienia, ostatni raz przed wyjazdem pokłonił się w kaplicy wizerunkowi Matki Bożej i odjechał w nieznane strony. Więzienie jednak, dzięki zachowanej samodyscyplinie i podporządkowaniu dokładnemu planowi dnia, wzmocniło nie tylko jego osobę, ale i nabożeństwo do Maryi, której stał się duchownym niewolnikiem, zawierzając się na podstawie 33-dniowych rekolekcji i Traktatu o prawdziwym nabożeństwie według św. Ludwika Marii Grigniona de Montforta. Pobyt w więzieniu zaowocował ponadto ułożeniem tekstu Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.
Triduum Maryjne związane jest z obchodami jubileuszowymi 25-lecia koronacji ikon Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa oraz 25-lecia wizyty Jana Pawła II w Legnicy i katedrze.