Uczniowie szkoły w Olszynie skorzystali z okazji i "Poznawali Polskę".
Otrzymaliśmy informację z Olszyny o niezwykłej wycieczce uczniów tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 1. Jak pisze Anna Bińczyk, katechetka i organizatorka wycieczki, uczniowie klas V, VI i VII wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się na trzydniową wycieczkę (od 11 do 13 maja) śladami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz największych odkryć polskiej nauki.
Wycieczka była współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Anna Bińczyk opisuje, że pierwszym przystankiem wycieczkowej przygody był Sulejówek, a w nim zwiedzanie Muzeum Józefa Piłsudskiego, które prezentuje życie Marszałka na szerokim tle historyczno-społecznym.
Młodzież przy świątyni Opatrzności Bożej. Anna BińczykNastępnego dnia uczniowie poznawali Warszawę (m.in. Stare Miasto, Zamek Królewski, pomnik Małego Powstańca). Była też wizyta w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy i bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się kaplica i grób kryjący doczesne szczątki kard. Stefana Wyszyńskiego. Nie zabrakło wizyty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, odwiedzin w Królewskich Łazienkach, a przede wszystkim w świątyni Opatrzności Bożej i muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego.
Trzeciego dnia młodzież pojechała na Jasną Górę, gdzie nie tylko się pomodliła, ale przede wszystkim zwiedzała cały klasztorny i przyklasztorny kompleks. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Prudnik-Las, gdzie zwiedzili zespół klasztorny franciszkanów z celą więzienną Prymasa oraz Grotę Lourdzką. Prudnik-Las to trzecie i najdłuższe miejsce więzienia Prymasa, gdzie podczas pobytu w sercu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego zrodziło się pragnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.