Nowy numer 22/2023 Archiwum

Legnica. Majówka na Smolarskiej

Nabożeństwa są tu odprawiane od kilkudziesięciu lat - od kiedy tylko Polacy pojawili się w powojennej Legnicy.

Od ponad 70 lat wierni z tzw. Starych Piekar w Legnicy (należących do parafii pw. św. Jacka) spotykają się na majówki przy kapliczce przy ul. Smolarskiej.

Modlitwa rozpoczyna się tutaj o 19.30. Każdego dnia jest od kilku do nawet ponad 20 osób. W większości są to osoby starsze, którym trudniej byłoby dojść na takie nabożeństwo do oddalonego od Starych Piekar kościoła parafialnego.

Jak wspominają, to ich rodzice wznieśli tutaj kapliczkę ma miejscu poniemieckiego obelisku. I to ich rodzice rozpoczęli tutaj cykliczne, stałe modlitwy w maju.

- To byli ludzie ze Wschodu. Zapewne chcieli być bliżej Boga, mieć bliżej Matkę Bożą. My też chcemy być bliżej Niej. Dlatego przychodzimy tu od lat. Od bardzo wielu lat. Modlimy się głównie w maju. Ostatnio zaczęłyśmy przychodzić także w czerwcu. Ale i tak w ciągu roku, kiedy przechodzimy lub przejeżdżamy, to robimy znak krzyża, odmawiamy krótką modlitwę - wspomina pani Mirosława.

Kilkunastoletnią, nową, tradycją jest także Msza św. sprawowana w tym miejscu z okazji uroczystości Wniebowzięcia NMP (przyp. red.- 15 sierpnia). Wszystko dlatego, że w kapliczce, która stoi wokół wyremontowanego ogrodzenia, znajduje się m.in. reprodukcja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ten oraz poprzedni obraz zostały tutaj przywiezione prosto z Jasnej Góry, co jest przyczyną dumy modlących się tu wiernych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast