Pisarz i publicysta wygłosił prelekcję pt.: "Siedem plag Polski".
Jedna z tytułowych plag toczących Polskę ma dotykać pojęcia narodu. - Wtłacza się w nas pedagogikę wstydu: "Wstydźcie się, Polacy, że jesteście takim narodem. Mordowaliście, byliście nieprzyjemni dla innych ludów, mniejszości" - cytował, przeciwstawiając temu dane mówiące o wielonarodowościowym państwie I i II Rzeczypospolitej. - Przed wojną w żadnym państwie europejskim nie było tylu Żydów, ile w naszym kraju. Kiedy w USA wiele uczelni w ogóle nie wpuszczało Żydów, w Polsce mogli oni studiować na wszystkich uniwersytetach. Zarzucanie nam dzisiaj, że nie byliśmy tolerancyjni, jest po prostu obrzydliwym kłamstwem - podsumował prelegent.
Stanisław Srokowski jest m.in. pisarzem, poetą, dramaturgiem czy publicystą. Autorem licznych powieści (m.in. „Fatum”, „Lęk” czy „Nieobecny”). To m.in. na podstawie jego opowiadań powstał scenariusz do filmu Wojciecha Smarzowskiego pt.: „Wołyń” (2016).
Twórca ma za sobą również bogatą przeszłość w podziemiu niepodległościowym. Był bowiem m.in. założycielem NSZZ „Solidarność” w redakcji „Wiadomości” czy rzecznikiem prasowym NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych we Wrocławiu.
Nie wszyscy wiedzą, część swojego życia spędził on w Lubinie i Legnicy. Pan Stanisław pracował m.in. jako nauczyciel w legnickim Technikum Elektroenergetycznym w latach 1960–1968. Na majowe spotkanie DLP przybyła gromadka jego uczniów.