Legnica. Wykład o tolerancji

Gościem Duszpasterstwa Prawników Diecezji Legnickiej była prof. Teresa Grabińska, profesor Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

W środę 27 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy odbyło się spotkanie Duszpasterstwa Prawników Diecezji Legnickiej.

Po Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Kwietnia, opiekuna wspólnoty, uczestnicy przeszli do auli, w której dr hab. Teresa Grabińska, profesor Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, rozpoczęła wykład o chrześcijańskich podstawach tolerancji, w oparciu o myśl wybitnych polskich kapłanów i prawników Stanisława ze Skarbimierza i Pawła Włodkowica; polskich arian (socynian) oraz Johna Locke’a, angielskiego filozofa, polityka, lekarza i ekonomisty.

Legnica. Wykład o tolerancji   Pod koniec spotkania miała miejsce żywa dyskusja. Jakub Zakrawacz /Foto Gość

- Studiowanie polskiej myśli politycznej, praktyka polityczna i wzorce kulturowe wskazują na to, że w Polsce myślenie  o tolerancji i jej wdrażanie wyprzedzało w czasie podobne  zjawiska w Europie - mówiła Grabińska.

Pod koniec wydarzenia wywiązała się zagorzała dyskusja na temat tolerancji. - Mamy w tej sferze wielkie tradycje i jest się czym poszczycić, choćby słynną konfederacją warszawską. Gdy ktoś mówi, że Polacy są narodem nietolerancyjnym, trzeba by rozesłać treść wykładu pani profesor, dodać kilka dokumentów i rozesłać po Europie – mówił ks. Kwiecień. 

- Oni nam nie wierzą. Istnieje ustalona nietolerancja przeciw katolikom zwłaszcza wobec oddalonej części Europy - odpowiedziała profesor, powołując się na zdania nawet uznanych socjologów i myślicieli europejskich, którzy uważali katolików za gorszych i otwarcie nimi pogardzali. - Efekty było widać jeszcze podczas drugiej wojny światowej. Kiedy polski lotnik zakochiwał się w Angielce, dochodziło do rodzinnych tragedii - tłumaczyła prof. Grabińska. - Historia jest nauczycielką życia - powiedział jeden z uczestników. - Ale jeszcze muszą znaleźć się tacy, którzy będą jej dobrze uczyli - dodała prelegentka, która sama w trakcie stanu wojennego odmówiła indoktrynacji studentów, przez co dotknęły ją liczne represje. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..