Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Jelenia Góra. Gwardia na paradzie

Gwardziści z Cieplic reprezentowali nad na ogólnopolskim przeglądzie

Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia działająca przy Parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach kolejny raz wzięła udział w ogólnopolskiej Podkarpackiej Paradzie Straży Wielkanocnych „TURKI 2022”. Wydarzenie to od 18 lat odbywa się w Tryńczy (województwo podkarpackiej). Od 17 lat wydarzenie to ma rangę ogólnopolską.

W wydarzeniu wzięły udział odziały Straży Wielkanocnych nie tylko z Podkarpacia, ale także z innych części Polski, w tym z Wielkopolski i Śląska. Łącznie w tegorocznej Paradzie wzięło udział 36 oddziałów straży wielkanocnych, 14 orkiestr i 2 oddziały mażoretek, które prezentowały swoje piękne stroje podczas przemarszu na miejsce parady oraz podczas musztry paradnej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Straże o charakterze Turków znajdują się głównie na Podkarpaciu także na ziemi Ich stroje w większości parafii są dość dowolne, ale posiadają wspólne elementy „militarne”, przemieszane z detalami ludowymi. Straże grobowe pełnią honorową wartę od Wielkiego Piątku aż do uroczystej Rezurekcji, odprawianej w Niedzielę Wielkanocną rano.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy