W tym roku uczniowie szkół średnich zmagali się z księgą Jeremiasza oraz listami św. Piotra.
W czwartek 21 kwietnia br. w Centrum Spotkań im. Św. Jana Pawła II w Legnicy odbył się diecezjalny etap 26. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez stowarzyszenie Civitas Christiana. Do tego etapu dotarło 50 uczniów ze szkół średnich z terenu całej diecezji legnickiej: od Kamiennej Góry, przez Jelenią Górę, Zgorzelec, Bolesławiec, Lubin i Legnicę.
Uczestnicy konkursu najpierw zmagali się z zadaniami postawionymi im w formie pisemnej, a następnie siódemka najlepszych wzięła udział w etapie ustnym. Ostatecznie najlepszymi okazali się tutaj: Piotr Musielak z I LO z Lubina (I miejsce), Bartłomiej Mróz z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych z Legnicy (II miejsce) oraz Anna Jędziorowska z Liceum z Zespołu Szkół Ojców Pijarów z Bolesławca (III miejsce).
Do Niepokalanowa pojedzie także ścinawianin Piotr Musielak. Chłopak przyznaje, że Pismo Święte bierze do ręki regularnie.
- Staram się czytać codzienne. Mam ustalony schemat. Udział w konkursie był okazją do częstszego sięgnięcia do wspomnianych ksiąg. Można powiedzieć, że mój wynik potwierdza, że opłaca się często sięgać po Pismo Święte. Ale myślę, że w ogóle opłaca się po nie sięgać. Jest to bardzo piękna księga. Ma mnóstwo walorów artystycznych, językowych, mądrościowych. Mówię o tym, ponieważ jest to przede wszystkim księga natchniona, dana nam przez Boga, ale nawet ateiści zauważają, że jest niezwykle piękna. Dla mnie jest to strasznie ciekawa księga – mówił Piotr Musielak.
Nad całością czuwała Angelika Szewczyk, koordynatorka diecezjalnego oddziału Civitas Christiana. Przyznaje, że Pismo Święte ciągle pozostaje wyznacznikiem pomyślnego wybierania odpowiedniej drogi życiowej.
- Zwłaszcza dla młodych ludzi, dlatego proponujemy taki konkurs osobom młodym. Chcemy zachęcać do częstszego sięgania po Biblię. A konkurs zachęca do poszukiwania tych najmniejszych kropeczek, przecinków, niuansów literowych, słownych, fonetycznych, znaczeniowych. Kiedy te księgi były tworzone, każde słowo miało znaczenie, każda przerwa, przecinek. Ich rozumienie staje się więc kluczem do rozumienia Pisma Świętego. Dlatego wybraliśmy formę konkursową i mamy nadzieję, że ona motywuje właśnie do zagłębienia się w lekturę Pisma Świętego – mówi Angelika Szewczyk.