Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Jubileusz (nie) w drodze

Przygotowania do Pieszej Pielgrzymki Legnickiej nabrały tempa.

Dzień skupienia członów służb, a więc grupy 0 odbył się w Bolesławcu pod gościnnym dachem domu rekolekcyjnego sióstr adoratorek.

Ksiądz Tomasz Metelica, główny przewodnik XXX Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę, przypomina, że zmienia się data wyjścia pielgrzymki z Legnicy. Dotychczas był to zawsze 29 lipca, bez względu na to, jaki przypadał dzień tygodnia. Od obecnej pielgrzymki będzie to zawsze ostatnia sobota lipca, tak by pielgrzymka idąca 10 dni obejmowała w swoich ramach dwa weekendy i wchodziła przed jasnogórski obraz Czarnej Madonny w poniedziałek.

– Po dwóch latach przerwy (czyli pielgrzymowaniu w formie sztafety) wracamy na pątniczy szlak i po raz trzydziesty chcemy udać się przed tron jasnogórskiej Matki. Ze względu na pokłosie pandemii oraz sytuację związaną z wojną na Ukrainie, nasza pielgrzymka musi przyjąć w całości formę namiotową i liczyć się z różnymi niedogodnościami. Jako organizatorzy postaramy się zapewnić kwatery rodzinom z dziećmi, którym również chcemy ułatwić pielgrzymowanie, proponując tzw. przedszkole pielgrzymkowe. Będzie to grupa animatorów, która będzie organizowała dla najmłodszych dzieci (w wieku od 5 do 10 lat) różne zajęcia (katechezy, zabawy, warsztaty), by na część dnia odciążyć rodziców i pozwolić im przeżyć duchowo pielgrzymkę – opowiada o nowościach ks. Tomasz Metelica.

Jubileuszowy wymiar świętowania podkreśli wieczór poprzedzający wyruszenie pielgrzymki na szlak. W piątek 29 lipca o godzinie 18.00 rozpocznie się tzw. pogodny wieczór na rynku legnickim, który pół godziny później przerodzi się w maryjną procesję z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej do katedry legnickiej. Będą w niej szli m.in. ceremoniarze z kadzielnicami, harcerze z pochodniami, bractwa i straże maryjne. O godz. 20.00 rozpocznie się wielkie nabożeństwo dziękczynno-uwielbieniowe w katedrze legnickiej. Do modlitwy zaproszeni są wszyscy wierni diecezji legnickiej − nie tylko uczestnicy pielgrzymki bądź ci, którzy kiedyś wędrowali sierpniowymi szlakami ku Jasnej Górze albo ci, którzy nigdy jeszcze się na to nie zdecydowali.

Więcej informacji (m.in. dane adresowe księży przyjmujących zapisy) na oficjalnej stronie pielgrzymki: pielgrzymkalegnicka.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy