Nowy numer 39/2023 Archiwum

Caritas pomaga

Caritas Diecezji Legnickiej informuje, jak do tej pory pomogła uchodźcom.

Ksiądz Robert Serafin, dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej, podsumował ostatni pracowity tydzień (7-14 marca br.) działań tej organizacji w ramach pomocy ukraińskim uchodźcom. Działania te są wielopoziomowe i wielopłaszczyznowe: począwszy od zbiórki pieniędzy w parafiach i przekazania części środków na rzecz Caritas Polska, poprzez wsparcie uchodźców na terenie diecezji po współudział w organizowaniu transportu darów humanitarnych na Ukrainę. Szerzej o działaniach oraz możliwości wspierania Caritas przeczytajcie w tekście ks. Roberta Serafina:

"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Kochani, co chwila dowiadujemy się z mediów o tym, jak wiele dzieje się w całej Polsce w związku z wojną na Ukrainie. Źródła podają, że liczba uchodźców sięga 1,7 miliona. Warto zatem zobaczyć także do naszej diecezji i podsumować miniony tydzień.

Codziennie od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do 15.00 w naszym Biurze Caritas w Legnicy przy ul. Okrzei 22 można uzyskać informacje dotyczące organizacji pomocy w naszej diecezji. Do dyspozycji jest adres e-mailowy: ukraina@caritaslegnica.pl oraz numer telefonu: +48 76 72 44 300 do 302.

W dalszym ciągu kompletujemy transport humanitarny na Ukrainę. Do dzisiaj przygotowaliśmy 15 palet z różnymi produktami. Działają ankiety zamieszczone na stronie, na których możemy zgłaszać chęć przyjęcia do siebie uchodźców, zgłosić konkretnej możliwość pomocy oraz pomóc jako wolontariusz w określonym przez siebie miejscu.

Wynajęliśmy ośrodek w Piechowicach i umieściliśmy tam uchodźców z Ukrainy. Dziś rano były tam 44 osoby w tym 30 dzieci. Przygotowujemy wspólnie ten dom. Wielu ludzi już nam pomogło. Otrzymałem dzisiaj informacje, że jest firma, która pomoże przejrzeć dach w całym ośrodku. Chcemy uruchomić kuchnię, by karmić wszystkich, którzy tam przebywają. Jesteśmy w kontakcie z kilkoma ośrodkami pomocy prowadzonymi przez Kościół w naszej diecezji, którym też pomagamy. Na obecna chwilę pomoc płynie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wyzwanie na długi czas.

Chcemy, aby w tę pomoc zaangażowały się parafie i całe dekanaty. Będzie wtedy łatwiej dotrzeć do potrzebujących na miejscu. Bardzo proszę o włączenie się w tę pomoc.

Na naszej stronie i FB zamieszczamy krótkie informacje z tego co robimy w diecezji. Proszę o przesyłanie informacji, linków do waszych stron www czy FB, byśmy mogli zamieszczać je na stronie. Będzie to na pewno zachętą dla innych, którzy może nie wiedzą jak włączyć się w pomoc uchodźcom wojennym.

Dziękuję raz jeszcze za te konkretne gesty wiary i miłości.

Kolejna sprawa to pomoc finansowa. Otrzymałem informację, że w sobotę do południa na nasze konto wpłynęło 700.000,00 zł (siedemset tysięcy złotych). Są to ofiary zebrane w kościołach w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu, w Środę Popielcową oraz ofiary od osób indywidualnych. Jak już informowałem 300.000,00 zł (trzysta tysięcy złotych) przekazaliśmy Caritas Polska pozostałe 400.000,00 zł przeznaczamy na pomoc uchodźcom na terenie naszej diecezji. Wpłaty w dalszym ciągu wpływają. Za każdą bardzo dziękuję. Będziemy informować na co przeznaczone zostały te ofiary.

W tym tygodniu chcemy zająć się szczególnie ośrodkiem w Piechowicach. Odwiedzić ośrodki, które z nami współpracują, by ocenić, w czym trzeba pomóc.

z Bogiem

ks. Robert Serafin

Dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast