Most graniczny Polski z Niemcami stał się miejscem ekumenicznej modlitwy o pokój w Ukrainie.
W Środę Popielcową wierni Kościoła w Polsce zostali poproszeni o szczególną modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie. Symbolem odpowiedzi na ten apel było spotkanie Niemców, Polaków i Ukraińców na Moście Staromiejskim w Zgorzelcu. Modlitwa popłynęła do Boga w trzech językach - po polsku, niemiecku i ukraińsku. Padła też intencja - o pokój na Ukrainie i pokój w Europie. Ale także za tych, którzy zginęli po stronie ukraińskiej i rosyjskiej.
- Ten czas jest trudny dla Ukraińców. Ale także dla wielu Rosjan i innych narodów Europy. Nikt się nie spodziewał, że w XXI wieku w Europie wybuchnie wojna. Pomagamy darami, bo to jest bardzo ważne. Ale ważna jest także modlitwa. Wszystko przecież jest w ręku Pana Boga. On potrafi przemienić wojnę w pokój. W tym czasie uświadommy sobie, jak pięknym i wielkim darem jest pokój. To, że tutaj na granicy, na moście który łączy oba narody, spotkaliśmy się na modlitwie, jest dobrym znakiem, że mamy świadomość i potrzebę budowania pokoju. Spotkania ludzi budują pokój - mówił ks. Jan Kułyna, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej i dziekan dekanatu Zgorzelec. - Przed chwilą podeszła do mnie pani, Ukrainka, która przekazała informację o tej naszej wspólnej modlitwie swoim znajomym na Ukrainie. I oni poprosili, by podziękowała nam za tę modlitwę. Była bardzo wzruszona i to wzruszenie udzielało się również nam - mówi ks. Jan.
W modlitwie wzięło udział kilkuset mieszkańców Zgorzelca i Goerlitz, obecni byli także burmistrzowie obu miast - Octavian Ursu (Goerlitz) oraz Radosław Baranowski (zastępca burmistrza Zgorzelca).
- Obecnie w Ukrainie ma miejsce niewyobrażalna zbrodnia. Nie myśleliśmy, że w świecie który znamy, może dojść do czegoś takiego. Ale jest ogromna fala pomocy w całej Europie. Nawet w naszym Europastadt Zgorzelec, Goerlitz. Proszę o włączenie się do tej pomocy. Odbywa się wiele akcji. Jest nią także ta tutaj. Ukraińcy potrzebują pomocy materialnej, ale także moralnej. Dzięki wam, że przyszliście i że tutaj jesteście - mówił O. Ursu.
R. Baranowski podkreślał, że spotkanie ma też charakter protestu przeciwko wojnie. - Mieszkańcy dwóch miast, dwóch krajów mających tak trudną wspólną historię, spotkali się tutaj, by modlić się o pokój w Ukrainie. Dzisiaj jesteśmy na wezwanie kilku Kościołów. Dziękuję duchowieństwu za to, że nas tutaj zaprosiliście - mówił samorządowiec.